وکالت معاضدتی چه نوع وکالتی است؟

چنانچه فردی تمکن مالی نداشته باشد می‌تواند از کانون وکلا درخواست وکیل معاضدتی کند و این در حالی است که وکیل معاضدتی حق دریافت هیچ وجهی تحت عناوین حق‌المشاوره، حق‌الوکاله را از موکل خود ندارد.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، از جمله حقوق اولیه و اساسی هر فرد حق داشتن وکیل است.‌‌ همان طور که در اصل ۳۵ قانون اساسی آمده است در همه دادگاه‌ها طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب کنند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند، باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.

قسمت اخیر اصل مذکور در خصوص استفاده از این حق برای کسانی است که توانایی تعیین وکیل را ندارند و در آن تصریح شده است که باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم شود.

قانون اساسی به‌عنوان میثاق ملی ما پذیرفته است که از جمله معیارهای اساسی دادرسی عادلانه برخورداری اصحاب دعوا از دانش و تخصص وکیل دادگستری است. عدالت قضایی ایجاب می‌کند که اقشار کم‌درآمد و بی‌بضاعت در برخورداری از وکیل در عسر و حرج قرار نگیرند. این دسته از افراد می‌توانند به تجویز ماده ۲۴ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵ از کانون وکلای دادگستری تقاضای معاضدت کنند.

در صورتی که فردی تمکن مالی نداشته باشد می‌تواند از کانون وکلا درخواست وکیل معاضدتی کند. کانون وکلای دادگستری نیز پس از بررسی شرایط متقاضی، وکیل معاضدتی را به وی معرفی می‌کند.

این نوع وکیل، مخصوص کسانی است که بضاعت و توان مالی کافی، برای گرفتن وکیل ندارند؛ چرا که وکیل معاضدتی حق دریافت هیچ وجهی تحت عناوین حق‌المشاوره، حق‌الوکاله و غیره را به استثنای هزینه تمبر‌دادرسی از موکل خویش ندارد.

به موجب آیین‌نامه قوه قضاییه در آن دسته از دعاوی که بیش از پنج میلیون تومان ارزش داشته باشد، حضور وکیل اجباری است.

وکالت معاضدتی بدین معنی است که وکالتی از طرف کانون وکلا در امور حقوقی طبق قانون و آیین‌نامه‌های مربوط به وکلا ارجاع می‌شود.
شرط اساسی و اولیه وکیل معاضدتی، این است که وکیل دارای پروانه معتبر وکالت دادگستری باشد. منظور از معتبر، آن است که وکیل در حال تعلیق نباشد. البته قانونگذار شرایط خاصی را در این خصوص پیش‌بینی نکرده و موسسه معاضدت می‌تواند در سال لااقل سه مورد وکالت معاضدتی به وکلا ارجاع دهد.

لازم به ذکر است که ارجاع وکالت معاضدتی به کارآموزان وکالت به دلالت ماده ۴۶ آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری ممنوع است.

2 دیدگاه برای «وکالت معاضدتی چه نوع وکالتی است؟»

 • 18 دی 1395 در t 12:56
  Permalink

  ریاست محترم وزیربهزیستی کشور
  باسلام
  احتراما، اینجانب علی قاسمی فرزند سلمان به شماره ملی ۲۸۴۰۲۰۰۵۰۳ که دارای مدارک تحصیلی دیپلم و متاهل ودارای دوفرزند دوقلو دوماهه می باشم با توجه به ناشنوایی خود و همسرم با مشکل بیکاری و فشار های مادی و معنوی دست پنجه نرم می نمایم و حدود چندین سال است که به هراداره ای جهت اشتغال به کار در واحد نیروی خدماتی مراجعه می کنم بخاطر ناشنوایی بنده ازجذب به کار ممانحت بعمل می آورند. نماینده محترم ومحبوب آیا در کشور بزرگ و پهناور ایران عزیزمان یک اشتغال ساده در ادارات برای ناشنوایان وجود ندارد یا به خاطر ناشنوا بودن مان ممانعت به عمل می آورند؟ خواشمنداست با توجه به مشکل بیکاری و داشتن دو فرزند دوقلو دستور فرمایند مشکل بیکاری بنده دریکی ازادارات بعنوان نیروی خدماتی حل و فصل گردد و درصورت عدم وجود اشتغال چاره ی جزء پرداخت مستمری از طرف بهزیستی دور از انتظارنیست ضمنا مدارک و مکاتباتی که حدود چندین سال ردوبدل شده جهت اطلاع به پیوست این نامه می گردد.

  آدرس: آ-غ سلماس – تازه شهر- خیابان ۲۲بهمن بن بست۴پلاک۳۸۴
  تلفن:۵۲۶۲۵۳۱-۰۴۴۳ همراه بردار:۰۹‍۱۴۹۷۵۶۲۱۳

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: