رئیس دبیرخانه مناسب‌سازی کشور در گفت‌وگو با فارس انتقاد کردعدم حضور وزیر کشور در جلسات مناسب‌سازی/ پیمانکاران با مفاهیم مناسب‌سازی غریبه‌اندخبرگزاری فارس: عدم حضور وزیر کشور در جلسات مناسب‌سازی/ پیمانکاران با مفاهیم مناسب‌سازی غریبه‌اند

رئیس دبیرخانه ستادهماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور گفت: وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد مناسب‌سازی حتی یک بار هم در جلسات این ستاد حضور نداشته است و دستگاه‌های اجرایی نیز از وظایف قانونی خود غافل شده‌اند.
ابراهیم کاظمی مومن‌سرایی در گفت‌وگو با خبرنگار شهری رفاهی خبرگزاری فارس، گفت: مناسب‌سازی فقط مختص معلولان نیست بلکه برای همه مردم است و این نیاز در تردد همه افراد جامعه احساس می‌شود. اما متاسفانه تا زمانی که این قضیه عزم ملی را نداشته باشد کارها به خوبی پیش نمی‌رود.

وی ادامه داد: در قانون برای دستگاه‌های مختلف وظایفی تعیین شده و وزارت کشور رئیس ستاد مناسب‌سازی و دبیر آن رئیس سازمان بهزیستی است و در اولین جلسه‌ای که ۱۵ مرداد ۹۳ برگزار شد در آن موقع قرار شد هر دو ماه یکبار جلسات مناسب‌سازی برگزار شود.

مومن‌سرایی گفت: شاید به دلیل اینکه دستور کار کم بوده یا برنامه‌های دیگری وجود داشته هر دو ماه یکبار جلسه برگزار نشده اما توقع ما این بود که در هر فصل یا حداقل سالی دو تا سه بار این جلسات برگزار شود. این در حالی است که امسال هنوز جلسه‌ای نداشته‌ایم و یکبار وزارت کشور اعلام کرد اما به دلیل همخوانی با جلسه دیگر کنسل شد.

وی گفت: اگر این جلسات در سطح کشور برگزار نشود در استان‌ها و شهرها با ضعف مواجه‌ایم این در حالی است که وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد هنوز یکبار هم در این جلسات حضور نداشته و معاون عمرانی وی به جای او حضور داشته است.

رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی ستاد کشور گفت: از طرفی وظایفی برای دستگاه‌ها تعیین شده یکی از این موضوعات فرهنگ‌سازی است،‌پیمانکاران شهری، مهندسانی هستند که از پشت میز دانشجویی می‌آیند اما مناسب‌سازی را نمی‌دانند به جای ساخت پیاده‌روهای شیاری یا شطرنجی که برای معلولان و نابینایان مناسب است گل‌کاری انجام می‌شود یا مسیر شیاری به کیوسک تلفن منتهی می‌شود.

مومن‌سرایی ادامه داد: طبق ماده ۲ آیین نامه اجرایی که حدود ۱۰ سال از آن می‌گذرد وزارت علوم موظف بوده دو واحد درسی در رابطه با مناسب‌سازی در دروس مرتبط بگنجاند اما اکنون می‌بینیم که مهندسان و دانش‌آموختگان از آن بی‌خبرند و این به معنی کوتاهی دستگاه‌ها است.

وی ادامه داد: صدا و سیما،‌وزارت ارشاد و بهزیستی وظیفه فرهنگ‌سازی دارند اما هنوز یک برنامه مناسب‌سازی ساخته نشده است. همچنین وزارت صنعت وظیفه دارد خودروهای مناسب تولید کند و با اینکه لیست مورد نیاز خود را به آنها داده‌ایم اما اقدامی انجام نشده است.

رئیس دبیرخانه ستادهماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی ستاد کشور با تاکید بر اینکه تا زمانی که دستگاه‌ها به وظایف خود در این رابطه عمل نکنند کاری جلو نمی‌رود گفت: وزارت راه و شهرسازی نیز وظیفه دارد به دستگا‌ه‌های مرتبط چک لیست‌های نظارتی بدهد اما محقق نشده است.

مومن سرایی در رابطه با بودجه مناسب‌سازی نیست گفت: اکنون بودجه اختصاصی نداریم و دستگاه‌ها از اعتبارات خود صرف این موضوع می‌کنند در حالی که ما مکررا به سازمان برنامه و بودجه نامه نوشته‌ایم و درخواست بودجه هر آنچه که می‌شود کرده‌ایم. مناسب‌سازی در بدو ساخت هزینه‌ای ندارد بنابراین تلاش کرده‌ایم رقمی به این موضوع اختصاص داده شود.

وی گفت: همچنین در جشنواره شهید رجایی قرار است موضوع مناسب‌سازی از جمله شاخص‌های ارزیابی دستگا‌ه‌ها قرار گیرد.

مومن‌زاده از برگزاری همایش ملی مناسب‌سازی ۲۶ بهمن ماه امسال خبر داد و گفت: این همایش با حضور مسئولان کشوری، استانداری، مدیران کل بهزیستی،‌انجمن‌ها، تشکل‌های دانشجویی و دولتی در مجتمع آدینه واقع در خیابان آبشناسان غرب برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا ۳ بهمن فرصت ارسال مقالات خود را دارند.

کلیدواژه ها : ,

این خبر را به اشتراک بگذارید :