شیوه بازنشستگی پیش از موعد معلولان مشمول قانون تامین اجتماعی

مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی، نحوه بازنشستگی پیش از موعد معلولان مشمول قانون تامین اجتماعی را تشریح کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان تامین اجتماعی، سید محمدعلی جنانی گفت: بازنشستگی پیش از موعد افراد دارای معلولیت طبق قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، معلولان عادی و شاغلان مشاغل سخت و زیان آور مصوب یکم آذر ١٣٦٧قانون اصلاح قانون مذکور مصوب بیست و یکم اردیبهشت ١٣٨٣مجلس شورای اسلامی و نیز آئین نامه موضوع بند ٣ ماده واحده قانون اصلاح قانون یاد شده مصوب دهم اردیبهشت ١٣٨٥ هیات وزیران است.

وی تصریح کرد: معلولان حوادث ناشی از کار، معلولان عادی مشمول قانون تامین اجتماعی شاغل در تمامی وزارتخانه‌ها، شرکت‌ها، موسسات دولتی، شهرداری‌ها، بانک‌ها، موسسات و شرکت‌ها و سازمان‌هایی که شمول قانون به آنها مستلزم ذکر نام است، به شرط داشتن حداقل ٢٠ سال سابقه خدمت قابل قبول از لحاظ بازنشستگی و یا بیمه پردازی بدون شرط سنی می‌توانند بازنشسته شوند.

جنانی ادامه داد: طبق بند ٢ و ٣ ماده واحده قانون یاد شده معلولیت‌های مربوط به حوادث ناشی از کار و بیماری‌های ناشی از شرایط خاص کار در درجات بین ٢٠درصد تا ٤٠درصد نقص عضو یا کاهش توانایی‌ها برای انجام کار حداقل ٢ و حداکثر ٥ و در درجات بین ٤٠درصد تا آستانه از کارافتادگی کامل حداقل ٥ و حداکثر ٨ سال به تناسب درجات فوق به سنوات خدمت مستخدم افزوده می‌شود.

مدیر کل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: همچنین سنوات ارفاقی برای معلولان عادی که به دلایل غیر ناشی از کار معلول شده‌اند در درجات بین ٢٠درصد تا ٤٠درصد نقص عضو یا کاهش توانایی‌ها برای انجام کار حداقل ٢ و حداکثر ٣ و در درجات بین ٤٠درصد تا آستانه ازکارافتادگی کامل حداقل ٣ و حداکثر٦ سال به تناسب درجات فوق به سوابق خدمت مستخدم اضافه می‌شود.

وی گفت: بر اساس قانون و آئین نامه یادشده معلولان حوادث ناشی از کار، بیماران ناشی از شرایط خاص کار، معلولان عادی شاغل در بخش خصوصی از جمله شرکت‌ها، صنوف از شمولیت این قانون خارج هستند.

جنانی افزود: همچنین در تبصره ٦ ماده واحده قانون یادشده قانونگذار نحوه پرداخت هزینه‌های ناشی از قانون را برای دستگاه‌های دولتی و دستگاه‌های غیر دولتی مشخص کرده و هیچ اشاره‌ای به بخش خصوص نداشته است و حکم مشمول قانون کار نیز در تبصره فوق اشاره به کارکنانی دارد که در دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی شاغل هستند.

وی تصریح کرد: هزینه‌های ناشی از اجرای قانون طبق تبصره مذکور توسط دستگاه‌های محل اشتغال متقاضی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

جنانی یادآور شد: بر اساس تبصره ٢ ماده ١ آئین نامه اجرائی مرتبط تمامی دستگاه‌های اشاره شده در ماده ١ آئین نامه مذکور باید برای بازنشستگی کارکنان معلول خود مجوزهای لازم را اعم از موافقت یا مخالفت با بازنشستگی و تعیین مدت سنوات ارفاقی این قبیل مشمولان را از شورای امور اداری و استخدامی کشور (صندوق بازنشستگی کشوری) اخذ کنند و همراه با درخواست بازنشستگی فرد به سازمان تامین اجتماعی ارائه کنند.
مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: خدمت مازاد بر ٣٠سال مشمولان این قانون در تعیین حقوق بازنشستگی قابل محاسبه نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: