حفظ سلامت فردي با مشارکت اجتماعي

جسم و سلامت افراد بازنشسته و مسن تغيير مي کند، اما نقش اجتماعي آنها مي تواند همچنان به قوت خود باقي بماند. فعاليت هاي اجتماعي براي چنين افرادي اثرات مثبتي در بخش سلامت جسمي و ذهني، پيشگيري از معلوليت هاي ناشي از کهولت سن و افسردگي دارد.
رابطه ميان سلامت جسمي و فعاليت هاي مدني و مشارکت هاي اجتماعي ابعاد مختلفي دارد که کمتر مورد بررسي قرارگرفته است. چنين فعاليت هايي به افراد هويت مي بخشد و زندگي را براي آنها هدفمند مي کند. در مشارکت هاي اجتماعي، افراد نقش خود را در جامعه موثر مي يابند و احساس ديده شدن به عنوان بخشي از جامعه ارضا مي شود که اثرات روانشناختي مفيدي به دنبال خواهد داشت.
ترويج مشارکت هاي گروهي در جوامع پيشرفته موثرتر عمل مي کند و افراد حتي در نظارت بر چراغ هاي قرمز و علائم راهنمايي و رانندگي نيز خود را سهيم مي دانند و بي تفاوتي هاي اجتماعي در چنين جوامعي بسيار کمتر از اجتماعاتي است که مشارکت اجتماعي پاييني دارند.
همچنين با در دسترس داشتن فناوري هاي مختلف، امکان مشارکت اجتماعي افراد در امور شهري راحت تر شده و از طريق اينترنت اين امکان براي بسياري از افراد فراهم شده است تا بتوانند در سرنوشت شهر و محل خود دخالتي فراتر از راي دادن داشته باشند که اين موضوع در جوامع پيشرفته به دليل وجود زيرساخت هاي لازم راحت تر انجام مي شود.Image result for disability

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: