معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفت که برای ارائه خدمات مطلوب توانبخشی به جامعه هدف ،سالانه ۷۰ هزارمیلیارد ریال اعتبار نیاز است که هم اینک تنها ۱۰ درصد آن تامین می شود.
به گزارش ایرنا، حسین نحوی نژاد روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگاران در گرگان اظهار داشت: اعتبارات بخش توانبخشی سازمان بهزیستی امسال هفت هزار میلیارد ریال بوده است.
به گفته وی؛ اکنون واحد توانبخشی سازمان بهزیستی یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر با معلولیت متوسط به بالا را زیر پوشش خدمات خود دارد که دو درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.
*یک میلیون معلول در انتظار دریافت خدمات بهزیستی
وی گفت: اکنون یک میلیون معلول در کشور وجود دارد که در انتظار دریافت خدمات از این سازمان هستند.
نحوی نژاد با بیان اینکه ممکن است یک معلول برای دریافت خدمات از بهزیستی در چند حوزه پشت نوبت باشد، افزود: ۱۵۰ هزار معلول هم برای دریافت مستمری پشت نوبت قرار دارند.
Image result for ‫توانبخشی‬‎
* برآورد ۲۰۰ هزار نفر معلول نیازمند مراقبت در خانه
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی به طرح مراقبت معلولان در خانه اشاره کرد و گفت: برآورد می شود ۲۰۰ هزار معلول نیازمند مراقبت در خانه باشند که تامین منابع مالی برای پوشش این افراد نیازمند توجه ویژه سازمان برنامه و بودجه است.
وی افزود: سازمان بهزیستی برای افزایش پوشش طرح مراقبت خانگی مذاکراتی را با سازمان برنامه و بودجه در حال انجام دارد.
به گفته وی؛ سازمان بهزیستی در قالب طرح مراقبت خانگی هم اینک ۹ هزار معلول را با پرداخت یارانه به خانواده آنها زیر پوشش دارد.
وی عملیاتی کردن طرح مراقبت موقت را یکی از برنامه های جدید معاونت توانبخشی برشمرد و افزود: اکنون پنج مرکز مراقبت موقت در استان های کشور از جمله خراسان رضوی، مازندران و گیلان راه اندازی شده است که چهار مرکز آن به کودکان ‘اتیسم’ اختصاص دارد.
معاون سازمان بهزیستی اضافه کرد که مراکز مراقبت موقت از سال آینده در استان های نیازمند این خدمت گسترش داده خواهد شد.
نحوی نژاد از اجرای طرح جدید با عنوان ‘خانه کوچک’ ویژه نگهداری معلولان ذهنی خفیف نیز خبر داد و افزود: اکنون ۱۰ خانه کوچک در استان های کشور راه اندازی شده است.
وی گفت: به راه اندازی ۱۰۰ خانه کوچک در استان ها نیاز داریم.
* ۸۶۰ میلیارد ریال اعتبارات پیش بینی شده برای تهیه وسایل کمک توانبخشی
وی از پیش بینی ۸۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای تهیه وسایل کمک توانبخشی معلولان در بودجه سال آینده خبر داد و گفت: امسال ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبارتهیه وسایل کمک توانبخشی معلولان است.
معاون سازمان بهزیستی؛ اعتبارات موردنیاز تهیه وسایل کمک توانبخشی معلولان را در سال یکهزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و همچنین از در نظر گرفتن ردیف بودجه جداگانه برای حوزه بهداشت و خرید اعضای مصنوعی (دست وپا) با همکاری سازمان برنامه و بودجه خبر داد.
۲هزار و ۲۰۰مرکز توانبخشی بخش غیردولتی در کشور فعالیت دارند که به ۱۱۰ هزار معلول خدمات ارائه می کنند.
*توانمندسازی معلولان برنامه اصلی بهزیستی
وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد جامعه معلولان در خانه نگهداری می شوند، گفت: توانمندسازی این قشر از برنامه های اصلی سازمان بهزیستی است که اجرای این طرح با مشارکت تشکل های مردمی در حوزه های مختلف انجام می شود.
نحوی نژاد با بیان اینکه برای عملیاتی شدن این طرح امسال ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است، اضافه کرد: اکنون ۱۰۰ تشکل مردمی با سازمان بهزیستی در این حوزه همکاری دارند.
*مشاوره قبل ازدواج اجباری شد
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: مشاوره قبل از ازدواج در برنامه ششم توسعه ،اجباری شده است.
وی بدون ذکر اسامی سه استانی که هم اینک نیز برگزار کننده طرح مشاوره قبل از ازدواج هستند، گفت: طبق برآوردها سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار معلول در کشور متولد و به جمعیت معلولان افزوده می شود.
به گفته وی؛ برای کاهش آمار نوزادان معلول، طرح مشاوره و غربالگری اجباری قبل ازدواج اجرا می شود.
وی از پیگیری اصلاح قانون ایجاد صندوق حمایت از فرصت های شغلی ویژه جامعه معلولان نیز خبر داد و افزود: به این قانون از سوی شورای نگهبان ایرادهایی گرفته شد و هم اینک در مجلس در دست پیگیری است.
نحوی نژاد افزود: با تصویب و راه اندازی این صندوق، چالش بهزیستی با بانک ها رفع می شود و این سازمان پررنگ تر به حوزه ارائه خدمات اشتغال معلولان ورود خواهد کرد.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی به مناسبت دهه فجر و شرکت در آغاز به کار چند طرح خدماتی ویژه معلولان گلستان، به این استان سفر کرده است.
طبق آمار ارائه شده از جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری گلستان، ۲٫۷ درصد را قشر معلول تشکیل می دهند.
گلستان جزو هشت استان نخست دارای معلول بالا درکشور محسوب می شود که یکی از علت های آن را مسئولان مربوطه، گستردگی ازدواج های فامیلی عنوان می کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :