ضربات شدید بر بدن یک معلول در مرکز توانبخشی بویراحمد / پورحبیب: هیچ خبری از کتک‌کاری نیست / پدر معلول: پای پسرم را شکستند و کسی پاسخگو نیست

کبنا گزارش می‌دهد

 

وی گفت: من یک کارگر ساده هستم دو تن از فرزندانم معلول هستند و به دلیل نداری یکی از فرزندانم را به مرکز توانبخشی سپردم و یکی دیگر را خودم از او مراقبت می‌کنم.

کبناخبر؛

خدمات نظام جمهوری اسلامی ایران به حق بر هیچ کس پوشیده نیست، تا قبل از این انقلاب در روستاها و مناطق محروم ما خبری از «برق» و «گاز» نبود اما اکنون به برکت ایثارگری‌ها و رشادت‌های فرزندان این مرز و بوم، این دولت هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شود تا خانه‌ای در روستا روشنایی داشته باشد و یا از سایر خدمات نظام بهره‌مند شود.

در استان کهگیلویه و بویراحمد حدود ۱۸ هزار معلول وجود دارند که سازمان بهزیستی استان به بیش از ۶ هزار نفر آنها خدمات دهی می‌دهد و به برکت نظام خدمات متفاوتی به جامعه معلولین در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، اردویی و هنری ارائه داده می‌شود.

علی‌رضا موسوی‌امجد مدیرکل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد از شناسایی بیش از ۱۸ هزار معلول در استان خبر داد و گفت: بیش از شش هزار معلول در استان از خدمات مستقیم بهزیستی بهره‌مند شده‌اند.
وی افزود: در مجموع ۱۸ هزار نفر از خدمات غیر مستمر بهزیستی بهره مند می‌شوند.

موسوی امجد نرخ معلولیت در استان را بالاتر از میانگین کشوری دانست و ابراز داشت: راه اندازی یک آزمایشگاه مجهز و کامل ژنتیک برای شناسایی و کنترل آسیب های مربوط به اختلالات ژنتیکی و کاهش معلولیت ها ضروری است.

وی تصریح کرد: معلولیت های ژنتیک و مادرزادی بیشترین فراوانی در میان معلولیت ها در استان را دارند.

با وجود این خدمات، اما متأسفانه عده‌ای افراد سهل‌انگار این خدمات را زیر سووال می‌برند و به هیچ کسی هم پاسخگو نیستند. در یکی از مراکز توانبخشی شهرستان بویراحمد که در روستای نرگاه واقع شده فرد معلولی به نام«ص.ش» به شدت از ناحیه پا مصدوم شده بود و اکنون در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج تحت مداو قرار گرفت.

ماجرا از این قرار بود که چند روز پیش پدر معلول «ص.ش» فرزندش را با هر بدبختی بود لای پتو تا جلوی درب رئیس اداره بهزیستی شهرستان بویراحمد رساند و پاهای کبود و ضربت دیده فرزندش را به مسوولان این اداره‌کل نشان داد.

پدر معلول بعد از گریه و فریادهای زیادی، اظهار کرد: فرزند معلول را ببینید که به چه روزی درآوردند. ببینید که چگونه پای او کبود و سیاه شده است. من وضعیت مالی مناسب ندارم و ناچاراً او را نزد شماها امانت گذاشتم. آیا الان کسی نیست که پاسخ مرا بدهد.

بنا بر این گزارش، پدر، فرزند معلولش را بعد از داد و فریادهای زیاد در بیمارستان شهید بهشتی یاسوج بستری کرد و بعد از یک عمل جراحی طولانی ۶ ساعته او را از اتاق عمل بیرون آوردند.

به گفته پزشکان پای این معلول عزیز ۱۰ تا ۱۵ روز قبل از عمل در آن مرکز توانبخشی شکسته بود.

خواهر این معلول به کبنانیوز گفت: برادرم وضعیتش نامناسب است و او به شدت ضربه‌های خورده و پای او شکسته و اینگونه که پزشکان می‌گویند ۱۰ تا ۱۵ روز پیش پای او دچار شکستگی پا شده است.

وی افزود: ۶ سال است که برادرم در مرکز توانبخشی تحت مراقبت است و در این ۶ سال گاهی هم او آسیب‌های دیده و الان ما می‌خواهیم بدانیم که چه بلای سر برادرمان آمده است.

خواهر این معلوم گفت: این حق خانواده ما است که بدانند در این مرکز با برادر من چگونه رفتار می‌شود.

پورحبیب: هیچ کتک‌کاری نبوده است / معلول اختلالات شدید روانی دارد / مدارک موجود است

به گزارش کبنا، رئیس اداره بهزیستی شهرستان بویراحمد این مرکز توانبخشی نرگاه را از بهترین مراکز توانبخشی می‌داند و می‌گوید هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است و این معلول به دلیل اینکه اختلالات شدید روانی دارد دچار این مشکل شده است.

پورحبیب افزود: کتکاری معلول در کار نبوده و این معلول به لحاظ حرکتی مشکلات زیادی دارد.

وی گفت: با این وجود ما برای انجام مراحل قانونی اقدامات لازم را انجام داده ایم و در صورتی که مسوولان توانبخشی واقع در روستای نرگاه تخلفی کرده باشند با آنها برخورد خواهیم کرد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان بویراحمد گفت:طبق گفته مسوولان مرکز توانبخشی «نرگاه» پزشکان بیان کرده اند که شکستگی پای این معلول مربوط به یک ماه قبل است و بر اساس مستندات موجود این معلول یک ماه پیش مرخصی رفته بود.

پورحبیب افزود: بنده مدتی پیش رفته بودم منزل این معلول و بر اساس گفته والدین پای او نزد مادر بزرگ او شکسته بود.

وی تصریح کرد: پای این معلول در مرکز توانبخشی شکسته نشده است.

پسرم عمل کرد / پای او شکست و حالا اینگونه می‌گویند / مستندات هست

نعمت‌الله شدایی پدر این معلول در گفت‌وگو با کبنا حرف‌های رئیس اداره بهزیستی شهرستان بویراحمد را رد می‌کند و می‌گوید مگر امکان دارد که من خودم پای فرزندم را بشکنم و حرفی نزنم.

وی گفت: من یک کارگر ساده هستم دو تن از فرزندانم معلول هستند و به دلیل نداری یکی از فرزندانم را به مرکز توانبخشی سپردم و یکی دیگر را خودم از او مراقبت می‌کنم.

اشک در چشمان این پدر حلقه زده بود و گفت: همسر تومار دارد و با این وضعیت دیگر هیچ توانی و رمقی ندارم.

وی افزوذ: فرزندم را عمل کردند و در پای او پلاتین گذاشتند و الان هم روی تخت بیمارستان دراز کشیده است.

پدر معلول گفت: خودشان بیان کرده اند که پسرم از تخت افتاده و یکی دیگر از معلولان حاضر در آن مرکز توانبخشی او را زده است.

وی افزود: از مسوولان می‌خواهم که برای ما روشن کنند که چرا فرزندم اینگونه شده است.

به گزارش کبنا، در هر صورت آیا نباید مسوولان بهزیستی و مرکز توانبخشی نظارت دقیق بر حال و احوال این قشر عزیز و معلول جامعه داشته باشند. چگونه است که ۱۰ الی ۱۵ روز پیش پای یک معلول شکسته شود، اما کسی صدایش در نیاید.

در مراکز توانبخشی و مراقبت از معلولین ما چه می‌گذرد؟ جایگاه نظارت در این مراکز کجاست؟ اگر چه سازمان بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد متأسفانه نیز گاهاً تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار می‌گیرد، اما مسوولان این سازمان باید پاسخگو باشند و به درستی برای مردم و جامعه روشن کنند که در این مراکز چگونه با معلولین و سالمندان ما برخورد می‌کنند.

باید توضیح دهند که بر اساس چه ملاک و معیارهای به هر فردی امتیاز مراقبت از این قشر عزیز و معصوم را می‌دهند. و البته علی‌رضا موسوی‌امجد باید به سووالات زیادی پاسخ دهد.

منبع کبنانیوز

kebnanews.ir/326743/%D8%B6%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D8%B4%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B1-%D8%A8%D8%AF%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A8/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: