فرصت‌سازی از کمپین‌های فضای مجازی

آگاه سازی را می توان یکی از نیازهای ضروری هر جامعه دانست لذا از همین رو است که اگر حادثه ای مهم، اعم از سیاسی و اجتماعی رخ دهد با راه اندازی یک کمپین قصد حل آن را داشته باشیم.

اولین گام برای راه اندازی کمپین داشتن دانش و آگاهی از آن است چراکه یکی از اهداف مهم راه اندازی کمپین آگاهی بخشی به جامعه است که اگر به آن خوب عمل نشود راه اندازی آن بی فایده خواهد بود.
شاید هرکسی که در فضای مجازی حضوری فعال داشته برای یک بار هم که شده تجربه پیوستن به کمپین ها رو داشته در تمام دنیا هر روز کمپین های مختلفی به بهانه های متنوع در حوزه های گوناگون شکل می گیرند اما برخی از آنها به دلایلی که بالا ذکر شد با اقبال مخاطبان روبرو نمی شوند.

جدا از محتوا یا جهت گیری کمپین ها راه اندازی آنها در فضای مجازی نشان از توانمند شدن شهروندان دارد به عبارتی این نوع حرکت های خودجوش امکان اظهار نظر در فضای مجازی را به شهروندان می دهد امکانی که تا قبل از ایجاد کانال های جدید ارتباطی وجود نداشت یا اینکه خیلی محدود بود.

فرصت‌سازی از کمپین‌های فضای مجازی
و در این میان کمپین‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند؛ چرا که بیشتر بصورت خودجوش و برآمده از خود مردم و در پاسخ به یک نیاز در ایشان ایجاد می‌شوند و نهادهای رسمی کمتر در شکل‌گیری آن‌ها نقش دارند. این کمپین‌ها بدنبال نقش‌آفرینی اصلاحی و برآمده از یک جنبش مدنی اجتماعی غیررسمی هستند.
مفهوم کمپین در فضای مجازی
مطمئنا هرکاربر فضای مجازی تا کنون برای یکبار هم که شده طعم پیوستن به یک کمپین را چشیده است.
کمپین یا پویش campaign همان اطلاعیه، اعلامیه یا پیام دعوت خودمان است منتها این بار به جای اینکه دعوت ها مانند گذشته در دنیای واقعی و با یک سری قواعد مشخص صورت بگیرد، بستر مجازی باعث شکل گیری این دست از گردهمایی ها می شود. برای درک بیشتر این معنا باید مفاهیمی مانند هماهنگی و کار دسته جمعی برای رسیدن به یک هدف خاص با ته مایه فرهنگی، اجتماهی یا تبلیغاتی را به تعاریف قبل اضافه کنیم. در حقیقت کمپین ها کارزاری برای کار دسته جمعی در رسانه های تاثیر گذار به حساب می آیند. گروه هایی که با هدفی خاص شکل گرفته و بدنبال ایجاد یک کاروان انسانی با تفکراتی همسو و همشکل هستند.
ین حرکات خودجوش که به نوعی نشان از افزایش قدرت شهروندی دارند حالا دیگر جای خوبی برای خود در بین کاربران فضای مجازی باز کرده و بسته به موضوع و جامعه در برگیرنده آن براحتی توانسته کاربران زیادی را در حوزه مطرح شده درگیر و در گوشه ای از ذهن آنها هم که شد جایی برای خود باز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: