نقدی بر خبر افزایش مستمری معلولان

نقدی بر خبر افزایش مستمری به قلم یادگار مجیدی

در حالی کە جهان پیشرفتە جامعە مدنی را بخش جدایی ناپذیری از جامعە می دانند، در برخی از کشورها مسئولان از وجود و نقش افرینی جامعه مدنی نگران و گریزان‌اند و مانع شکل گیری آن می شوند و حتی کنشگران مدنی را سرکوب می‌کنند. آنها به اهمیت و نقش جامعه مدنی برای پیشرفت، توسعه و رفاه جامعه و حتی اداره بهتر و آسانتر کشور واقف نشده اند.

این شرم‌اور است که افراد دارای معلولیت در حالتی نیاز نگه‌داشته می‌شوند و به طور کلی سرکوب می‌گردند، استقلال فردی آنها با خلل مواجه می‌گردد و با دیدی مصرف کننده به آنها نگریسته می‌شود.

من معتقد هستم که دولتها و شهروندان از فعالیت فعالان مدنی پویا سود فراوان خواهند برد.

کلاس شواب، بنیانگذار و رئیس اجرای مجمع جهانی اقتصاد، معتقد بود؛ همراهی و همکاری مسئولان و دولتها،کسب و کار و جامعه مدنی برای توسعه و پیشرفت جوامع، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. او معتقد بود با مطالعاتی که انجام گرفته، جامعه مدنی ضرورت رشد و توسعه و پیشرفت جامعه امروز جهان است و در اینده نقش برجسته‌تری در تمام عرصه‌های زندگی اجتماعی ایفا خواهد کرد.

باید رفتارها عوض شوند زیرا غظمت زندگی در علم نیست بلکه در عمل کردن به علمی است که داریم، پس بیشتر از اینکه شعار بدهیم عمل کنیم تا جامعه‌ای داشته باشیم که عدالت کامل اجتماعی در آن حکمرانی کند.

تداوم ناعدالتی و تبعیض نسبت به اقلیتی همانند افراد دارای معلولیت باعث شده که این اقلیت بزرگ از جامعه حذف گردند و به یک مصرف کننده تبدیل شوند.

جناب آقای قبادی دانا در طول ده سال اخیر تا کنون هیچگاه وضعیت معلولان از نظر تامین هزینه‌های درمانی و ایاب و ذهاب و وسایل توانبخشی و نیاز‌های اولیه و اساسی و انسانی، تا این حد اسفبار نبوده.

در بیشتر استان‌ها افراد دارای معلولیت به واسطه اسفبار بودن وضعیت معیشتی با باند و مافیا همراه می‌شوند و به عنوان یک ابزار مشغول تکدیگری هستند.

در بعضی از استان‌ها افراد دارای معلولیت مشغول کولبری هستند.

در بیشتر استان‌ها افراد دارای معلولیت کارت یارانه خود را نزد نانوای محل به صورت ضمانت جهت تامین نان خشک، گذاشته‌اندو……

جناب آقای قبادی دانا افزایش مستمری افراد دارای معلولیت تا حدود چهارصد هزار تومان یعنی سرکوب این اقلیت، یعنی در حالت نیاز نگه‌داشتن این جامعه و ترویج ایدئولوژی پدرسالاری و داشتن دیدی طفلی!

معلولان بیشتر از اینکه به افزایش مستمری نیاز داشته باشند، نیاز به احترام به حقوق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارند. نیاز به ایجاد اشتغالی پایدار دارند، نیازمند حفظ کرامت انسانی خود هستند، نیاز به امنیت شغلی دارند، نیاز به وجود شهری مطلوب و قابل دسترس دارند، نیاز به آبدیت سیاست‌های کلی سازمان را دارند، نیاز به حضور در عرصه سیاسی دارند و…..

یادگار مجیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: