تدوین پیش‌نویس لایحه آیین دادرسی ویژه معلولان

مدیرکل اداره حقوقی سازمان بهزیستی از تدوین پیش‌نویس «لایحه آیین دادرسی ویژه معلولان» خبر داد

 

به گزارش کمپین معلولان،دکتر فاطمی‌نژاد در دیدار امروز خود با بهروز مروتی مدیر کمپین،از تدوین پیش‌نویس لایحه آیین دادرسی ویژه معلولان خبر داد و افزود: تدوین این پیش نویس در هفته‌های اخیر توسط اداره حقوقی سازمان بهزیستی انجام و اکنون در مراحل پایانی می‌باشد.

در پایان این دیدار دکتر فاطمی‌نژاد از حقوقدانان،کارشناسان،فعالان این حوزه و افراد دارای معلولیت خواست در صورت داشتن پیشنهاداتی برای افزدون به این لایحه،آن را به آیدی مدیر کمپین ارسال نمایند.

آیدی تلگرامی مدیر کمپین
@BehrouzMorowati

متن پیش‌نویس لایحه آیین دادرسی ویژه معلولان:

فصل اول) دسترسی فیزیکی

ماده ۱) به منظور حمایت قضایی و حقوقی از معلولان، قوه قضائیه جهت دسترسی فیزیکی کلیه معلولان مکلف به مناسب سازی مجتمع های قضایی و شبه قضایی از جمله نصب آسانسور برای حمل ويلچر، مناسب سازی جهت سهولت در رفت و آمد ويلچر معلولان و تمهید سرویس های بهداشتی مناسب ویژه معلولان در کلیه مجتمع ها می باشد. .

تبصره) در صورتی که به هر دلیل مجتمع های قضایی و شبه قضایی از نظر فیزیکی مناسب سازی نشده باشند در مواردی که حضور معلول تحت هر عنوان در دعاوی حقوقی به عنوان خواهان با خوانده، شاهد يامطلع، وكيل يا موكل، قيم يا امين يا ولی و در دعاوی کیفری به عنوان شاکی یا متهم، شاهد یا مطلع وكيل يا موكل، قيم يا امين يا ولى در جلسه دادرسی ضرورت دارد سرپرست مجتمع قضایی مکلف به تمهید نیروی انسانی جهت حمل معلول يا هر گونه امکاناتی که به سهولت موجبات حضور معلول در جلسه دادرسی را فراهم آورد، می باشد .

ماده ۲) به منظور دسترسی به عدالت قضایی، سازمان بهزیستی مکلف است یک نفر مسلط به زبان اشاره (متر جم) معتمد برای ناشنوایان و یک نفر رابط معتمد برای نابینایان به منظور شناخت کامل و درک کلمات برای معلول که مورد صلاحیت و تأييد قوه قضائیه باشد جهت حضور در جلسه دادرسی معرفی نمایند مگر اینکه خود معلول شخصی را به عنوان مترجم یا رابط جهت حضور در دادگاه با دادسرا معرفی نماید. که مورد اعتماد او باشد و اجرت غرفى رابط يا مترجم از محل اعتبارات بودجه سالیانه سازمان بهزیستی پرداخت گردد.

ماده ۳) سازمان بهزیستی موظف است برای دفاع از حقوق معلولین در محاکم قضایی یا شبه قضایی حسب مورد با تشخیص خود وکیل معاضدتی تعيين و به دادگاه مربوطه معرفی نماید. .

تبصره) در مواردی که حق معلول بنا به دلیل معلولیت مورد تعرض قرار گرفته به جهت پیگیری مداوم مراحل پرونده بنابه تشخیص سازمان وضرورت حمایت قضایی به درخواست معلول وكيل معرفی گردد و اجرت وكيل به طور عرفی محاسبه و از محل اعتباراتی که در بودجه ساليانه سازمان بهزیستی پرداخت گردد.

ماده ۴) در طول جلسه دادرسی در صورتی که معلول نابينا، ناشنوا، جسمی حرکتی، ذهنی، اعصاب و روان حسب شرایط روحی و روانی نامساعد عصبانی شود و توهین نماید دستگاه قضا مکلف است شخصی را به عنوان مددکار اجتماعی برای مشاوره و آرام کردن معلول قرار دهد و حتی المقدور از زندانی با بازداشت معلول به جهت اخلال در نظم دادگاه با توهین خودداری نماید.

ماده ۵). چنانچه در دعاوی حقوقی یا کیفری معلول به عنوان اصيل پرونده به تشخیص سازمان بهزیستی دارای معلولیت ذهنی یا اعصاب و روان باشد مراجع قضایی یا شبه قضایی مکلفند به درخواست سازمان بهزیستی در این خصوص از پزشکی قانونی استعلام نماید.

ماده ۶) محاکم قضایی مکلفند مجازات متناسب با میزان معلولیت و وضعیت معلول را برای معلولان فراهم نماید به طوری که دادگاه مختاربه تعیین مجازات جایگزین حبس متناسب با وضعیت معلول باشد. ،

تبصره ۱) در صورتی که به هر دلیل حبس معلول در بازداشتگاه در مرحله مقدماتی یا در زندان در مرحله اجرای حکم ضروری باشد به منظور عدالت قضایی، مراجع قضایی مکلفند حداقل امکانات اولیه بهداشتی و درمانی را در زندان با بازداشتگاه برای فرد دارای معلولیت فراهم نمایند از جمله محیط مناسب سرویس بهداشتی متناسب با وضعیت معلول، مراقبتهای پزشکی ویژه و تهیه دارو و در صورت نیاز ارائه پرستار برای معلول فراهم آورد و در صورت نبود این امکانات یا هزينه بردار بودن آن دادگاه مکلف است به مجازات جایگزین حبس مناسب با وضعیت معلول مكم دهد.

تبصره ۲) دادستان موظف است بر فرایند بازداشت و حبس موارد فوق را مدنظر قرار دهد و بر فرایند امکانات نظارت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: