کمپین معلولان با ارسال نامه‌ای به دفتر دکتر نحوی‌نژاد، خواستار ابطال انتخابات «شبکه‌های ملی تشکل‌های مردم‌نهاد» و تدوین سازُکارهای اساسی برای برگزاری انتخابات مجدد شد!

متن نامه به شرح ذیل می‌باشد:

به نام خدا

جناب آقای دکتر نحوی‌نژاد

معاونت محترم توانبخشی سازمان بهزیستی

موضوع: درخواست ابطال انتخابات شبکه‌های ملی تشکل‌های مردم‌نهاد و تدوین سازُکارهای اساسی برای برگزاری انتخابات مجدد

با اهداء سلام و احترام

یکی از اصول حاکم بر کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، اصل مشارکت افراد دارای معلولیت در امور مختلف از جمله مسائل مربوط به جامعه هدف است. بی‌شک برگزاری انتخابات برای تشکیل شبکه نیز در این راستا صورت گرفته،اما متاسفانه دو عنصر اساسی اصل یاد شده، مورد غفلت قرار گرفته است. آنچه که حائز اهمیت است، کامل و موثر بودن مشارکت است که در انتخابات مورد بحث محقق نشده است.

پس از سالها انتظار _از شهریور ۹۴ تا بهمن ۹۷_ برای تشکیل شورایی از شبکه‌های ملی تشکل‌های مردم‌نهاد،سرانجام این انتخابات در روز ۱۶ بهمن ماه برگزار شد.اما به دلایل ذیل،انتخابات مخدوش و فاقد وجاهت قانونی است:

۱.انتخابات نباید با دخالت سازمان بهزیستی برگزار می‌شد.در صورت برگزاری توسط سازمان،باید آئین‌نامه یا دستورالعمل داخلی تدوین می‌شد تا بر اساس آن انتخابات برگزار شود نه بر اساس سلیقه سازمان بهزیستی.

۲.در انتخابات از یک استان دو کاندیدا شرکت داشتند که هر دو کاندیدا انتخاب و به عضویت هیئت‌مدیره درآمدند و حق سایر استانها پایمال شد.

۳.در انتخابات تعداد زیادی اعم از کاندیداها و رای‌دهندگان فقط از یک سازمان مردم‌نهاد و شعب مختلف آن در سراسر کشور شرکت داشتند که خود این مورد به تنهایی قادر به مخدوش اعلام کردن انتخابات است.چطور می‌شود اکثر رای‌دهندگان از یک سازمان و شعب مختلف باشند و به کسی غیر از کاندیدای سازمان متبوع خود رای دهند؟

۴.در انتخابات،اعضاء هیئت‌مدیره از یک سازمان مردم نهاد و شعب مختلف آن می‌باشند و این نقض صریح یک انتخابات سالم است.

۵.در انتخابات هیئت‌مدیره یک گروه،از هفت عضو فقط یک عضو سازمان مردم‌نهاد کشوری بوده و سایرین از مراکز خصوصی کاندید شده بودند که مغایر تشکیل شبکه ملی است.

۶.عدم حضور و نظارت فعالان مستقل بر فرآیند انتخابات.

با توجه به موارد مذکور و همچنین شناختی که آحاد جامعه افراد دارای معلولیت از درایت و تدبیر حضرت‌عالی در مورد استیفاء حقوق افراد دارای معلولیت دارند، مستدعی است دستور فرمائید انتخابات ابطال و برای انتخاباتی سالم،عادلانه و به دور از هرگونه شائبه‌ای،سازُکارهای لازم اتخاذ گردد.

با تشکر از همراهی و حمایت‌های همیشگی حضرت‌عالی

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: