مدیریت بحران کرونا برای افراد دارای معلولیت

ابوذر سمیعی، دانشجوی دکتری سیاستگذاری فرهنگی در گفتگو با کمپین معلولان گفت:یکی از مهم‌ترین بخش‌های مدیریت بحران در کشورهای توسعه یافته، مدیریت بحران برای افراد  دارای معلولیت است.

عضو هیئت مدیره شبكه ملی تشكلهای نابینایان و کم بینایان چاوش با انتقاد از عدم برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه مدیریت بحران و معلولان افزود:این موضوع، طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها از قبیل آموزش به افراد معلول، آموزش به گروه های امداد و نجات و کادر درمانی در خصوص نیازهای افراد دارای معلولیت و چگونگی تعامل با آنان و نیز دسترس‌پذیری محیط را در بر می گیرد. این مساله اما متاسفانه در کلیه بخش‌های مدیریت بحران در کشور ما مغفول مانده و تاکنون هیچ برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در این خصوص صورت نگرفته است. این در حالی است که افراد دارای معلولیت به واسطه محدودیت در دسترسی به منابع آموزشی-مادی-محیطی، همواره یکی از #آسیب‌پذیر‌ترین قشرهای اجتماعی به حساب می‌آیند. این موضوع، بویژه در مواقع اضطراری تشدید یافته و پررنگتر می‌شود.

سمعیی با تاکید بر ضرورت اقدام در زمینه رسیدگی به معلولان اظهار داشت:به طور ویژه در مقطع کنونی و با وجود شیوع گسترده ویروس کرونا، هنوز هیچ برنامه‌ریزی جامعی در رابطه با پیشگیری و درمان افراد دارای معلولیت صورت نگرفته است. از همین رو ضروری است هر‌چه سریع‌تر، وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی کشور، اقدام به تهیه دستورالعمل جامع «مدیریت بحران برای افراد دارای معلولیت» نمایند تا از آسیبهای بیشتر به این افراد پیشگیری به عمل آید.

ابوذر سمعیی در پایان پیشنهاداتی را برای پیشگیری و آگاه سازی افراد دارای معلولیت به وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی را به شرح ذیل ارائه کرد:

تهیه پک‌های آموزشی #مناسب‌سازی شده برای گروه‌های مختلف معلولان در خصوص ویروس کرونا.

تهیه پک‌های آموزشی برای کلیه کادر درمانی در‌خصوص چگونگی تعامل با افراد دارای معلولیت.

هماهنگی با رسانه ملی و سایر رسانه ها به منظور دسترس‌پذیر نمودن آموزش ها برای کلیه افراد دارای معلولیت. (استفاده از زیرنویس یا مترجم برای ناشنوایان، اضافه نمودن توضیحات‌صوتی برای نابینایان)

دسترس‌پذیر نمودن مراکز درمانی و معاینه سرپایی.

اطلاع رسانی به افراد دارای معلولیت در خصوص مراکز کاملا دسترس‌پذیر.

راه‌اندازی خط تماس تصویری به همراه کارشناسان آشنا با #زبان_اشاره به منظور ارائه مشاوره اضطراری در‌خصوص ویروس کرونا به افراد دارای معلولیت شنوایی.

علاوه ‌بر آنچه که گفته شد، باید توجه داشت که بسیاری از معلولان به دلیل ضعف جسمانی، از سیستم ایمنی ضعیفتری برخوردارند و بی‌توجهی به مدیریت بحران برای آنان می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: