مطالبات شهروندان دارای معلولیت از مجلس یازدهم

فراخوان مجلس یازدهم منتشر شد

نخستین فراخوان سراسری کمپین معلولان در سال ۹۹ با عنوان: «مطالبات شهروندان دارای معلولیت از نمایندگان ملت در مجلس یازدهم» منتشر شد

کمپین معلولان طبق سنوات گذشته اقدام به انتشار فراخوان عمومی کرد و از همگان درخواست می‌کند تا متن نامه زیر را چاپ و به دفاتر نمایندگان مجلس در شهرهای خود تحویل و تصویر رسید آن را جهت مستندسازی بنام خود افراد در کانال کمپین معلولان به مدیر و نگهبان کمپین ارسال نمائید

متن نامه؛

بسمه تعالی

موضوع نامه: مطالبات شهروندان دارای معلولیت از نمایندگان ملت در مجلس یازدهم

جناب آقای/ خانم …
نماینده محترم … در مجلس شورای اسلامی

با سلام و تقدیم احترام

اینک که مجلس یازدهم با اندیشه‌ای نو و تلاشی دگرباره،از هفتم خرداد ماه ۱۳۹۹ آغاز به کار نموده است،یک ملت و به ویژه بخش انبوهی از آن که همانا اقشار آسیب‌پذیر و محرومین هستند؛چشم به راه طرح‌ها، آرا، تصمیمات و نظارت‌های شما وکلای تازه نفس هستند.

یکی از این اقشار که حقوق‌شان آن‌گونه که شایسته و بایسته است، ادا نشده است؛ جامعه افراد دارای معلولیت است که تا رسیدن به حیات مبتنی بر کرامت انسانی و بهره‌مندی از استانداردهای حداقلی برای یک زندگی شایسته فرسنگ‌ها فاصله دارند.

بی‌شک گام اول برای تصمیم‌سازی‌ها و نظارت‌های صحیح بر پیشبرد حقوق ما شهروندان دارای معلولیت در عرصه قانون‌گذاری، شناخت صحیح از معلولیت منطبق با رویکردهای نوین حقوق بشری از سوی شما نماینده ملت است.

امروزه بر اساس رویکرد حقوق بشری،فرد دارای معلولیت صرفا به جهت آسیب جسمی، ذهنی و حسی نیست که معلول است،بلکه هرگاه موانع گوناگون محیطی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و … فرد را بر مبنای برابر با دیگران در زندگی روزمره با مشکل مواجه سازد، معلول به شمار می‌آید.

با عنایت به تعریف یاد شده که مورد تاکید ماده یک کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت نیز می‌باشد،شما نماینده ملت در مقام قانون‌گذار می‌توانید، نقش موثر و بسزایی در برچیده نمودن موانع گوناگون ایفا نمائید.

نقش‌هایی که در پرتو تحقق مطالبات کلی ذیل،به عنوان برنامه راهبردی برای یک دوره نمایندگی چهار ساله در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت قابل تحقق است:

۱. آشنایی صحیح و علمی با معلولیت، نیاز های اشخاص دارای معلولیت و قوانین موجود (قانون حمایت از حقوق معلولان ۱۳۹۷ و قانون مصوب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت ۱۳۸۷) جهت تصمیم‌سازی‌های کارآمد و موثر در این حوزه.

۲.پیگیری و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان با اولویت معیشت،اشتغال،توانبخشی،بهداشت و درمان، دسترس‌پذیری و مناسب‌سازی، مسکن و فرهنگ‌سازی.

۳.پافشاری و پیگیری جهت تخصیص بودجه لازم و کافی در هنگام تصویب قوانین بودجه‌ سالانه برای اجرای کامل و موثر قانون حمایت از حقوق معلولان.

۴.تلاش برای اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان به منظور رفع کاستی‌های موجود و تصویب قوانین و مقررات مورد نیاز دیگر هم‌چون؛اصل عدم تبعیض بر پایه معلولیت،به رسمیت شناختن زبان اشاره،درنظر گرفتن حقوق کودکان و زنان دارای معلولیت و سایر موارد با استفاده از نظرات فعالان و کارشناسان ذی‌ربط

۵.فعال نمودن فراکسیون معلولان و حضور فعال در آن.

۶.تلاش مصرانه و مجدانه جهت نظارت بر اجرای قانون مصوب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت،قانون حمایت از حقوق معلولان و سایر مقررات مرتبط با افراد دارای معلولیت.

۷.اتخاذ رویکرد همه جانبه و یکپارچه به معلولیت در قانون‌گذاری. به نحوی که در تصویب کلیه قوانین در حد امکان مسائل مربوط به معلولیت نیز مورد پیش‌بینی قرار گیرد و نه صرفا به قوانین خاص معلولیت اکتفا شود.

۸.بهره جستن از نفوذ خویش در میان مسئولان شهرستانی،استانی و کشوری برای پیشبرد حقوق افراد دارای معلولیت.

۹.بیان مسائل و مشکلات افراد دارای معلولیت در مصاحبه‌های مختلف با رسانه‌ها و ترغیب افکار عمومی به منظور حمایت از آنان.

۱۰.طرح مسائل افراد دارای معلولیت در نطق‌ها و فرصت‌های به وجود آمده برای سخنرانی در صحن علنی مجلس و سایر نشست‌ها و جلسات.

۱۱.استفاده از سازُکارهای تذکر،سوال و حتی استیضاح در جایی که حقوق افراد دارای معلولیت از سوی وزارتخانه‌های مربوطه نقض می‌شوند.

۱۲.انتصاب مشاور یا رابط آشنا با امور افراد دارای معلولیت به منظور تسهیل در پیگیری امور و در جریان قرار گرفتن مسائل و مشکلات آنان.

۱۳.همراهی و هم‌صدایی با برنامه‌ها، اهداف و سیاست‌های تشکل‌ها و کمپین‌های فعال در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت و حمایت از آنان.

۱۴.در نظر گرفتن مسائل افراد دارای معلولیت با مطالعه برنامه‌های وزرای پیشنهادی از سوی رییس جمهور جهت رای اعتماد یا عدم اعتماد به آنان.

با احترام
کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت (کمپین معلولان)

فایل pdf
t.me/dscampaign/7894

 

فایل word

t.me/dscampaign/7895

فایل تلفن همراه نمایندگان
t.me/dscampaign/7868

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: