معلولان در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور با انتقاد از تصویب نامه هیئت وزیران و رویه سازمان برنامه و بودجه،خواهان تخصیص صد در صدی ردیف بودجه کاهش فقر مطلق شدند!

در بخشی از این نامه چنین می خوانیم:

در صورت اجرای مصوبه مذکور، اندک مستمری معلولان صرفا شاهد افزایش ۱۵ درصدی خواهد بود که با حداقل حقوق کار مقرر در بند یک ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان فرسنگ‌ها فاصله دارد. در حالی که با عمل به بند ۲۴ تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه و تخصیص کامل آن شاهد افزایش حدودا ۶۰ درصدی مستمری شهروندان دارای معلولیت خواهیم بود.

 

بسمه تعالی

موضوع نامه: تخصیص صد در صد بودجه ۱۵۵,۵۵۰ میلیارد ریالی جهت کاهش فقر مطلق در سال ۱۳۹۹

جناب آقای دکتر جهانگیری

معاون اول محترم رییس جمهور

با درود

احتراما همان‌گونه که مستحضرید:بند ۲۴ تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور ۹۵ درصد از مبلغ ۱۵۵,۵۵۰ میلیارد ریال را به کاهش فقر مطلق مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و ۵ درصد باقی مانده را به اجرای ماده ۶ قانون حمایت از حقوق معلولان که شامل بیمه توانبخشی افراد دارای معلولیت می‌شود و همچنین ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اختصاص داده است.

در همین زمینه هیئت وزیران در تصویب نامه شماره ۲۷۲۶۱ مورخ ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ بند ۵ ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی بند الف تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مبلغ ۱۰۳,۰۰۰ میلیارد ریال از مبلغ ۱۵۵,۵۵۰ میلیارد ریال را مصوب نموده که هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۲۹ با شماره ۲۵۱۵۸ رای به مغایرت قانونی مصوبه فوق داده است.

ضمنا از ۵ درصد ردیف بودجه مذکور که به اجرای ماده ۶ قانون حمایت از معلولان اختصاص داده شده،تاکنون ریالی پرداخت نشده و در همین زمینه با پیگیری‌های کمپین معلولان،وزیر بهداشت طی نامه‌ای خواستار پرداخت آن گردیده که سازمان برنامه و بودجه پاسخی به آن نداده است.این در حالی است که خانواده‌ها قادر به تامین مخارج سنگین توانبخشی پزشکی از قبیل: فیزیوتراپی،کاردرمانی، گفتاردرمانی و … در چنین وضعیت اقتصادی اسف‌باری نیستند و همین موضوع موجبات عارضه‌های ثانویه جسمی و روانی برای افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان را بیش از پیش فراهم ساخته است.

مضافا آن‌که رویه ناشایست سازمان برنامه و بودجه مسبوق به سابقه است و هر سال با وقت‌کُشی مبالغ زیادی از بودجه اندک نهادهای حمایتی را پرداخت نمی‌نماید.برای مثال سال گذشته ۲۷ درصد از بودجه اندک قانون حمایت از حقوق معلولان و ۲۶ درصد از بودجه اندک سازمان بهزیستی را پرداخت ننمود.

خاطرنشان می‌سازد در صورت اجرای مصوبه مذکور، اندک مستمری معلولان صرفا شاهد افزایش ۱۵ درصدی خواهد بود که با حداقل حقوق کار مقرر در بند یک ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان فرسنگ‌ها فاصله دارد. در حالی که با عمل به بند ۲۴ تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه و تخصیص کامل آن شاهد افزایش حدودا ۶۰ درصدی مستمری شهروندان دارای معلولیت خواهیم بود.

از این رو، پیگیری جهت اصلاح تصویب‌نامه یاد شده به منظور تخصیص کامل بودجه کاهش فقر مطلق و همسویی با قانون بودجه ۹۹ و در راستای عمل به قوانین بالادستی از جمله اصل ۱۳۸ قانون اساسی از محضر عالی مورد استدعا است.

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت ضمن تبریک هفته دولت،خواستار تعیین جلسه با آن مقام محترم با حضور تعدادی از فعالان کمپین به منظور تبادل نظر در این خصوص و طرح سایر مسائل و مشکلات شهروندان دارای معلولیت است.

بدیهی است در صورت عدم تخصیص بودجه مقرر در قانون و عدم پیگیری موضوع،کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت،حق پیگیری از طریق سایر مجاری قانونی و اعتراضات مدنی را برای خود محفوظ می‌داند.

با احترام

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت (کمپین معلولان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: