درخواست پیش‌بینی بودجه حداقل دستمزد حقوق کار برای معلولان شدید و خیلی شدید در لایحه بودجه ۱۴۰۰

همزمان با برگزاری جلسات تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۰ ،کمپین معلولان از سازمان برنامه‌ و بودجه خواست تا بودجه اجرای بند یک ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان را در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی نماید

 

متن این نامه که روز گذشتهز تحویل سازمان برنامه و بودجه گردید به شرح ذیل است؛

بسمه تعالی

موضوع نامه: درخواست پیش‌بینی حداقل دستمزد حقوق کار برای افراد دارای معلولیت شدید و بسیار شدید مطابق با بند یک ماده 27 قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه سال 1400

جناب آقای نوبخت

معاون محترم رئیس‌جمهور و ریاست سازمان برنامه و بودجه

با سلام و تقدیم احترام

حاکمیت قانون یکی از مولفه‌های حکمرانی خوب است که در پرتو آن می‌توان به توسعه‌یافتگی دست یافت. حاکمیتی که می‌بایست در کلیه سطوح اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و … برای تمامی شهروندان و گروه‌های مختلف استوار گردد تا بتوان شاهد رشد و بالندگی جامعه بود.

یکی از این گروه‌ها افراد دارای معلولیت هستند که به‌رغم تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان در اسفند ماه 1396 از سوی نمایندگان محترم ملت در مجلس شورای اسلامی و لازم‌الاجرا شدن آن در اردیبهشت ماه 1397،مورد غفلت قرار گرفته‌اند. غفلتی که همانا ناشی از عدم حاکمیت قانون یاد شده است.چرا که بخش عمده‌ای از قانون حمایت از حقوق معلولان از جمله بند یک ماده 27 آن در خصوص الزام دولت به پرداخت حداقل دستمزد حقوق کار به افراد دارای معلولیت شدید و بسیار شدید،به بهانه کمبود بودجه تا تحقق و اجرای کامل فرسنگ‌ها فاصله دارد.این در حالی است که پیشنهاد قانون از طریق لایحه بوده و در نهایت توانسته است،نظر شورای محترم نگهبان را از حیث عدم مغایرت با شرع و قانون اساسی به ویژه اصل هفتاد و پنجم تامین نماید.

نظر به پیوند بسیار نزدیک فقر و معلولیت به دلیل موانع فرهنگی و محیطی و علل مختلف از یکسو و با توجه به بحران کرونا ویروس و مشکلات متعدد اقتصادی و معیشتی در روزگار حاضر از سوی دیگر که موجبات نقض حق بر حیات شایسته توام با کرامت انسانی افراد دارای معلولیت را فراهم ساخته است؛حاکمیت قانون بیش از هر زمان دیگری لازم می‌آید.

لذا مستدعی است،در آستانه ارسال لایحه بودجه سال 1400 به مجلس شورای اسلامی در آذر ماه،ذیل فصل رفاه اجتماعی بودجه لازم برای اجرای بند یک ماده 27 قانون حمایت از حقوق معلولان در خصوص پرداخت حداقل دستمزد حقوق کار به افراد دارای معلولیت شدید و بسیار شدید پیش‌بینی گردد.امری که تحقق آن به اجرای ماده 28 قانون تصویب کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت (معیار کافی برای زندگی و حمایت اجتماعی) نیز منجر خواهد شد.

با تقدیم احترام

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت (کمپین معلولان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: