شناسایی موانع بهره‌مندی از خدمات سلامت برای افراد دارای معلولیت در ایران

گزارش نتایج پژوهش

عنوان پژوهش : شناسایی موانع بهره مندی از خدمات سلامت برای افراد دارای معلولیت در ایران: یک مطالعه مقطعی

پژوهشگر : دکتر شاهین سلطانی

نوع مطالعه: مطالعه مقطعی

افراد شرکت کننده در پژوهش : افراد بزرگسال دارای معلولیت (بالاتر از 18 سال)

زمان اجرای پژوهش : بهار و تابستان 1400

دانشگاه مجری: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

تعداد افراد شرکت کننده در مطالعه : 766 فرد دارای معلولیت (64/36 درصد مرد و 35/64 درصد زن)

63/27 درصد از افراد شرکت کننده در مطالعه مجبور بوده اند که برای تامین هزینه های درمانی وسایل شخص خود را بفروشند (مانند گوشی، طلا، وسایل منزل، ماشین، خانه، و …)

49/3 از افراد شرکت کننده فاقد شغل بودند.

24 درصد افراد دارای 2 و یا بیشتر از 2 فرد معلول در خانوار خود بودند.

80 درصد افراد شرکت کننده در زمان انجام مطالعه همزمان با دو یا چند بیماری مزمن روبرو بودند. 90 درصد افراد حداقل یک بیماری مزمن مانند داشتند. (مانند فشارخون، دیابت، دیسک کمر، مشکلات تنفسی، اختلال خواب، مشکلات کلیوی، مشکلات اسکلتی عضلانی، مشکلات قلبی عروقی، و غیره)

26/46 درصد از افراد شرکت کننده در پژوهش مجبور بوده اند که برای تامین هزینه های درمانی خود از دیگران پولی را قرض بگیرند.

46 درصد از افراد شرکت کننده در مطالعه 2 و یا بیش از 2 بار در طول یک ماه گذشته (از ازمان انجام پژوهش) به مطب پزشکان مراجعه کرده اند.

حدود 29 درصد افراد در طول یکسال گذشته در بیمارستان بستری شده اند.

میانگین مستمری دریافتی توسط مددجویان حدود 316 هزار تومان بوده است

میانگین هزینه ماهیانه پرداخت شده برای دریافت خدمات درمانی از سوی مددجویان حدود 4 میلیون و نهصد و شصت و هشت هزار تومان بوده است.

64 درصد افراد به دلیل نبود وسایل حمل و نقل مناسب از دریافت خدمات درمانی محروم مانده اند.

50 درصد افراد به دلیل عدم استطاعت مالی توان خریداری داروهای مورد نیازشان را نداشتند.

حدود 59 درصد افرادی که نیازمند خدمات توانبخشی بودند، به دلیل مشکلات مالی خدمات توانبخشی مورد نیاز خود را دریافت نکردنده اند.

نتایج مطالعه نشان دهنده  عدم دسترسی مناسب افراد دارای معلولیت به خدمات سلامت می باشد. نبود پوشش های بیمه ای مناسب باعث شده است تا هزینه های پرداخت از جیب برای افراد دارای معلولیت بسیار بالا باشد و این افراد را در معرض هزینه های کمرشکن و فقرزای سلامت قرار دهد. نتایج این مطالعه نشان داد که افراد دارای معلولیت برای تامین هزینه های درمانی خود ناچار بوده اند تا دارایی های خود را به فروش برسانند و یا از دیگران قرض کنند. با توجه به نیازهای متعدد و ویژه افراد دارای معلولیت به خدمات سلامت این افراد نیازمند حمایت های ویژه ای برای دسترسی بهتر به خدمات سلامت هستند. پوشش های بیمه ای ویژه و متناسب با نیاز برای افراد دارای معلولیت یکی از نیازهای اساسی  می باشد که توسط سیاستگذاران سلامت چه در مجلش شورای اسلامی و چه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بایستی مورد توجه قرار بگیرد. پوشش های بیمه ای فعلی با نیازهای افراد دارای معلولیت همخوانی نداشته و همین مسئله موجب بالا بودن میزان پرداخت از جیب برای افراد دارای معلولیت و فقیرتر شدن آنها شده است. مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بایستی با حساسیت بیشتری نیازهای سلامت این افراد را مورد پیگیری قرار داده و سیاست های ویژه ای را برای گروه های آسیب پذیرتر جامعه مانند افراد دارای معلولیت تدوین نمایند. در حال حاضر بسیاری از خدمات توانبخشی مانند گفتاردرمانی، کاردرمانی و ارتوپدی فنی فاقد پوشش بیمه ای می باشند و بسیاری از افراد دارای معلولیت از پرداخت هزینه های این خدمات ناتوان هستند.

افراد دارای معلولیت با مسائل سلامت متعددی روبرو هستند. مطالعات نشان می دهد شیوع بیماری ها و عوارض ناشی از آنها در این افراد در مقایسه به جمعیت عمومی بیشتر بوده اما در مقابل دسترسی آنها به خدمات سلامت پایین تر می باشد.  بالابودن هزینه های درمانی موجب عدم دریافت خدمات سلامت و تشدید شدن مسائل سلامت این افراد شده و همین مسئله موجب تحمیل مسائل مادی و غیر مادی بیشتری برای خانواده ها می شود. لزوم توجه به بهبود دسترسی عادلانه به خدمات سلامت برای افراد دارای معلولیت یکی از مهم ترین اقداماتی است که توسط دولت بایستی مورد توجه قرار بگیرد. مسئولیت ارتقاء سلامت افراد جامعه در هر کشوری بر عهده دولت ها می باشد و بر همین اساس دولت ها بایستی با خرد ورزی، تدوین و اجرای قوانین مربوطه اقدامات اساسی را برای بهبود دسترسی افراد دارای معلولیت به خدمات سلامت به انجام رسانند. حقوق افراد دارای معلولیت برای سلامت بهتر بایستی توسط دولت ها همواره مورد پایش و نظارت قرار گرفته و کاستی های موجود در این زمینه برطرف گردد.

دکتر شاهین سلطانی

دکتر شاهین سلطانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: