تبعیض آشکار آموزشی در حق نابینایان و کم‌ بینایان

 

با گذشت بیش از یک سال از تولد پلتفرم آموزشی شاد این پلتفرم برای نابینایان و کم بینایان دسترس پذیر نشده است و باز این قشر می‌بایست به پلتفرم های نظیر واتساپ پناه ببرند و از عدال آموزشی دور باشند.

در اینجا سه قشر از نابینایان با بی عدالتی مطلق مواجه هستند؛
۱/ دانش آموزان نابینا و کم بینا
۲/ والدین نابینا برای همراهی دانش آموز بینای خود و کمک آموزشی آنان
۳/ معلمین نابینا و کم بینا

دانش آموزان نابینا و کم بینا نمی‌توانند از شاد استفاده بکنند.در برخی از مناطق شهری این قشر مجبور هستند با دانش آموزان بینا در یک مدرسه تحصیل بکنند و هرگز این مدارس بینایی نمی‌توانند به خاطر یک یا چند دانش آموز نابینا در مدارس خود از پلتفرم های دیگر استفاده کنند و از طرفی استفاده از پلتفرم های دیگر ممنوع است.

از طرفی والدینی که نابینا یا کم بینا هستند نمی‌توانند بر روند آموزشی فرزندان محصل بینای خود نظارت داشته باشند و آنان را در آموزش یاری کنند و چه بسا دانش آموزان دوره ابتدایی با وجود نداشتن مشکل بینایی توان و مهارت کافی برای کار با پلتفرم شاد را ندارند و بدون نظارت والدین عملا نمی‌توانند درس خوانده یا به صورت جدی آموزش دریافت کرده و به تمرین و تکرار بپردازند.

از سوی دیگر معلمین نابینا و کم بینا نمی‌توانند دانش آموزان خود را در پلتفرم شاد همراهی بکنند و چه بسا این عزیزان نیز در برخی از مناطق مجبور هستند دانش آموزان بینا را آموزش بدهند.

با توجه به موارد یاد شده و شعار عدالت آموزشی دولت سیزدهم و عدم توجه دولت قبلی به نظر می‌رسد دسترس پذیر شدن شاد برای این قشر ضروری می‌باشد و می‌بایست توجه داشت که دسترس پذیری شاد واقعا کار سختی نیست و فقط با پیگیری دولت مردان این مهم قابل وصول بوده و مشکل عزیزان نابینا و کم بینا به سادگی قابل حل می‌باشد و قدمی در رفع محرومیت آموزشی این قشر برداشته می‌شود.

لذا از متولیان و دولت مردان و مسئولین مربوطه می‌خواهیم که به این مهم ورود کرده و مشکل این قشر را حل نمایند.

سیروس شکاری | برنامه‌نویس نابینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: