اعتراف بهزیستی به ناتوانی در ساماندهی امور دانشجویان

اعتراف بهزیستی به ناتوانی در ساماندهی امور دانشجویان

سازمان بهزیستی با ابلاغ بخشنامه‌‌ای به ادارت کل بهزیستی سراسر کشور با اعتراف به بلاتکلیفی و نارضایتی دانشجویان تحت پوشش خود،دستور رسیدگی به امور آنان را صادر کرد

سازمان بهزیستی در مقدمه این بخشنامه به برنامه‌ریزی هدفمند برای رفع مشکلات دانشجویان از سال ۹۷ (دوران قبادی دانا) اشاره دارد و سپس صراحتا به نارضایتی گسترده دانشجویان اعتراف می‌کند و در ادامه نیز با تعیین ضرب‌الاجل برای مدیران ادارات کل،مسئولیت مالی و حقوقی ناشی از مشکلات دانشجویان را بر عهده آنان نهاده و برای تشویق آنان،میزان رضایت دانشجویان را به عنوان شاخص ارزیابی عملکرد استانها یادآوری می‌نماید.

بهزیستی در این بخشنامه صراحتا اعتراف می‌کند که برنامه‌ ساماندهی امور دانشجویان این سازمان در سالهای اخیر نه تنها موفق نبوده بلکه باعث نارضایتی گسترده دانشجویان شده تا جایی که با استیصال در این بخشنامه چنین اذعان می‌کند؛همچنان شاهد بلاتکلیفی و نارضایتی دانشجویان و نیز مراجعات حضوری و غیر حضوری (تماس‌های تلفنی) آنان با بخش‌های مختلف ستاد مرکزی سازمان و سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی و نظارتی می‌باشیم.

بنا بر گزارشات واصله به کمپین معلولان،دانشجویان بسیاری هنوز به دنبال گرفتن شهریه سالهای قبل خود از بهزیستی هستند.بسیاری دیگر نیز هزینه شهریه خود را از دیگران قرض گرفته و تاکنون نتوانسته‌اند دیون خود را پرداخت نمایند.همچنین بسیاری از آنان با وجود این که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند اما به دلیل بدهی به دانشگاه،تاکنون موفق به کسب مدرک خود نشده‌اند و بسیاری دیگر نیز همچنان در آغاز هر ترم همواره دغدغه پرداخت و تاخیر شهریه دارند.

در سالهای اخیر،مشکلات بودجه‌ای برای شهریه دانشجویان وجود نداشته و این مشکل از برنامه‌ریزی و عدم اجرای برنامه‌های سازمان بهزیستی بوده که بعد از سه سال هنوز نتوانسته امور ۱۲ هزار نفر از مددجویان دانشجو را ساماندهی کند!

این یک نمونه از ناکارآمدی مدیریت،معاونان و مشاوران فعلی سازمان بهزیستی است که عجز و ناتوانی آنها را در ساماندهی امور فقط ۱۲ هزار نفر نشان می‌دهد.در حالی که امور نزدیک به ۳ میلیون نفر از اقشار محروم جامعه به این سازمان سپرده شده است!

متن بخشنامه:

موضوع : رسیدگی و اهتمام به امور دانشجویان تحت پوشش سازمان
با سلام و احترام ؛
همانطور که استحضار دارید معاونت آموزش، پژوهش و ساختارهای سازمانی این مرکز با هدف رفع چالش ها و مشکلات متعدد در فرآیند امور دانشجویان تحت پوشش بخصوص مطالبات معوقه شهریه دانشجویی از سال ۱۳۹۷ تاکنون، با برنامه ریزی هدفمند، پیگیری مستمر و برگزاری جلسات درون و برون سازمانی نسبت به تسویه کامل بدهی شهریه دانشجویان اقدام نموده است. ضمن آنکه در راستای ساماندهی امور دانشجویی در حال برگزاری نشست ها با هدف عقد تفاهم نامه با دانشگاه های آزاد اسلامی، پیام نور و علمی کاربردی و صندوق های رفاه دانشجویی (وزارتین علوم و بهداشت) می باشد.

لیکن متاسفانه متاثر از رویه های سنوات گذشته همچنان شاهد بلاتکلیفی و نارضایتی دانشجویان و نیز مراجعات حضوری و غیر حضوری (تماس های تلفنی آنان با بخش های مختلف ستاد مرکزی سازمان و سایر نهادها و دستگاه های اجرایی و نظارتی می باشیم.

لذا حسب بررسی های به عمل آمده از دانشجویان و گزارش سامانه دانشجویی، علاوه بر این که برخی از این عزیزان از روند پذیرش و پاسخگویی مددکاران اجتماعی، کارشناسان امور دانشجویی و واحدهای مختلف شهرستان ها و استان نارضایتی داشته اند بلکه مکررا شاهد بارگذاری مدارک و مستندات ناقص (از سوی دانشجویان) و متاسفانه تایید و پذیرش آن از سوی مددکاران، کارشناسان و مدیران شهرستان ها نیز هستیم که از نظر حساسیت بار مالی و حقوقی از اهمیت بالایی برای استان و سازمان برخوردار می باشد. با توجه به موارد پیش گفت خواهشمند است مدیران کل محترم استان ترتیبی اتخاذ نمایند تا ضمن طرح موضوع در نشست های استانی و شهرستانی، نسبت به تاکید موضوع به دست اندرکاران محترم این امر اقدام لازم معمول فرمایند.

بدیهی است از این تاریخ مسئولیت بار مالی و حقوقی مبالغ پرداخت شهریه و سایر موارد که متاثر از پذیرش و تایید مدارک و مستندات ناقص دانشجویان از سوی مددکاران و مدیریت شهرستان ها بوده باشد مستقیما متوجه مدیریت استان خواهد بود و همچنین موضوع میزان رضایت دانشجویان از نحوه پاسخگویی و ارائه خدمات مددکاری، مشاوره ای و امور دانشجویی به این عزیزان، به عنوان یکی از شاخص های مهم ارزیابی عملکرد آن استان مد نظر قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: