دلایل تاخیر در توزیع کتب درسی دانش‌آموزان مدارس استثنائی

مشکل تاخیر در توزیع کتب درسی فقط مختص دانش آموزان با نیازهای ویژه نیست/ارسال تجمیعی از شنبه

27 مهر ماه 1400  کمپین معلولان پیامی از خانواده دانش‌آموزان مدارس استثنایی مبنی بر تاخیر در توزیع کتب درسی این دانش‌آموزان و مشکلات‌شان دریافت کرد و با استوری و توییت این مشکل را رسانه‌ای نمود و پیگیر مسئله شد.یک مقام‌آگاه در این زمینه توضیحاتی به کمپین ارسال نمود که به شرح ذیل است،؛

-مشکل تاخیر در توزیع کتب درسی فقط مختص دانش آموزان با نیازهای ویژه نیست و برای تمام دانش آموزان سراسر کشور است.زیرا ثبت سفارش کتب درسی در چند مرحله انجام می‌شود و نه در یک بازه زمانی خاص.از فروردین ماه که سامانه فعال شده،ثبت سفارش کم‌کم شروع و تا آبان‌ماه که دانش‌آموزان ورود به سنجش ثبت نام می‌کنند،ادامه دارد.

-سازمان با توجه به آمارهای سنوات گذشته،کتبی که تغییرمحتوایی ندارند و قابل ارسال هستند را در پائیز و زمستان به ادارات کل ارسال می‌کند.

-در واقع سامانه سیدا باید ثبت‌ سفارش کتب را به تفکیک معلولیت انجام دهد زیرا دانش آموزان استثنایی بنابر نوع معلولیت‌ها از کتب ویژه خود استفاده می‌کنند. برای مثال دانش‌آموزان آسیب بینایی با بهره هوش عادی کتاب درشت خط را دریافت می‌کنند اما دانش‌آموزان ذهنی کتاب درشت خط با محتوای دیگر را دریافت می‌کنند و همچنین دانش‌آموزانی که کتب صوتی و بریل دریافت می‌کنند،محتوای یکسانی ندارند و چون سامانه قادر به ثبت‌نام با تفکیک نوع معلولیت نیست این مشکل به وجود می‌آید.

کتاب‌های کدام دانش‌آموزان با تاخیر به دستشان می‌رسد؟

-کتاب‌های دانش آموزانی که به تازگی ثبت‌نام می‌کنند و سنجش می‌شوند، دانش‌آموزانی که کمیسیون خاص هستند و دانش‌آموزانی که مدارس عادی رفتند و تست‌شان استثنایی خورده،در مراحل بعدی ارسال خواهد شد.

-تعدادی از دانش‌آموزان هم هستند بدون این‌که جواب تست سنجش را بگیرند در مدارس عادی ثبت نام و ثبت سفارش کتاب کرده‌اند.حالا این دانش‌آموزان باید کتاب‌هایشان را عوض کنند.کتاب‌ها را باید سالم برگردانند و اصلاح سفارش کنند تا کتاب جدید برایشان ارسال شود که این موضوع نیز زمان‌بر است.

-طبق آخرین اطلاعات دانش‌آموزانی که تا جمعه گذشته ثبت سفارش کردند کتاب‌هایشان صادر شده و آخرین ارسال تجمیعی هفته گذشته برای شرکت‌های چاپ و نشر افست ارسال شده و استان‌ها از شنبه باید برای دریافت کتاب‌ها پیگیری کنند.

 

متن توئیت کمپین:

پیام خانواده‌های دانش‌آموزان مدارس استثنایی

فرزندان ما با گذشت یک ماه از سال تحصیلی هنوز کتاب نگرفتند!و خانواده‌ها درگیر این مسئله هستند.در صورتی‌که فرزند‌ان ما با توجه به نیازهای ویژه‌، باید زودتر از مدارس دیگر کتاب دریافت کنند.اینجا هم آموزش و پرورش حق بچه‌های ما رو نادیده گرفت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: