عقب‌ماندگی‌های ناشی از آثار زیان‌بار ویروس کرونا را برای افراد دارای معلولیت جبران کنید

عقب‌ماندگی‌های ناشی از آثار زیان‌بار ویروس کرونا را برای افراد دارای معلولیت جبران کنید

بیانیه کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت به مناسبت سوم دسامبر (12 آذر) روز جهانی افراد دارای معلولیت

به نام خالق گیتی که انسان را فراسوی قومیت، مذهب، عقیده، معلولیت و … کرامت بخشید تا این‌گونه بر جایگاه اشرف مخلوقات بنشاند.جایگاهی که صرفا به واسطه انسان بودن است و بس.

اینک در آستانه روز جهانی افراد دارای معلولیت سوم دسامبر (دوازدهم آذر ماه 1400)، دگر باره بر ضرورت شناسایی معلولیت به عنوان تنوع بشری تاکید می‌ورزیم.

تاکیدی که بی‌شک با الزامات و تعهدات قانونی همراه است که ایفای آن را در رویکرد حقوق بشری می‌جوییم.

ما از طریق کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت (کمپین معلولان) از سوم دسامبر سال گذشته تاکنون در پرتو این رویکرد به طور مستمر به مطالبه‌گری خویش ادامه دادیم؛

ده ها مکاتبه و جلسه با مسئولان داشتیم؛کوشیدیم تا مطالبات را هدفمند دنبال کنیم؛تریبونی برای آزادی بیان هم‌وطنانمان باشیم؛ آثار سوء حضور ویروس منحوس کرونا را فریاد بزنیم و کاهش اثرات زیانبار آن بر خود را به مسئولان یادآور شویم؛تورم اقتصادی و آثار زیانبار تحریم‌های اقتصادی را به مسئولان ذی‌ربط یادآور شویم و خواستار دسترس‌پذیر نمودن دوران پساکرونا برای همگان شدیم.

اما اینک به رغم وعده‌های بسیار نه تنها از آن اندک پیشرفت‌های لاکپشت‌وار خبری نیست بلکه شاهد از دست دادن دستاوردهای حداقلی هستیم.میزان بودجه تخصیص یافته به هیچ‌وجه با تورم اقتصادی و نیازهای واقعی افراد دارای معلولیت هم‌خوانی ندارد؛ عزمی برای تحقق مفاد کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و قانون حمایت از حقوق معلولان وجود ندارد؛دستگاه‌های اجرایی اراده‌ای برای تغییر ندارند و دولت جدید و مجلس انقلابی نیز برخلاف شعارهای پرطمطراق دوره انتخابات برنامه‌ای برای تغییر وضعیت نابسامان موجود ندارند.

در حالی که جهت اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان دو هزار میلیارد تومان در سال جاری تخصیص یافته است اما در لایحه بودجه سال 1401 شاهد کاهش 130 میلیارد تومانی بودجه هستیم.

بی‌شک ما به رغم تمامی ناملایمات، موانع و تهدیدها به تلاش مستمر جهت تحقق آرمان‌های مشترک‌مان ادامه خواهیم داد.در سالی که گذشت حتی با شکایت برخی نهادها به جرم مطالبه حقوق برابر مواجه شدیم؛ اما همچنان استوار خواهیم ایستاد و حقوقمان را فریاد می زنیم.

تا سوم دسامبری دیگر خواهان جبران عقب‌ماندگی‌های ناشی از حضور زیانبار ویروس منحوس کرونا هستیم؛ در راستای شعار سال خواهان رهبری و مشارکت موثر در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در سطوح مختلف قانون‌گذاری و اجرایی هستیم؛در راه احقاق حقوقمان از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و در فردای پس از روز جهانی افراد دارای معلولیت تجمع‌های مسالمت‌آمیزمان را تا حصول نتیجه ادامه خواهیم داد.

کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت (کمپین معلولان)
12 آذر ماه سال 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: