بی‌اطلاعی وزیر از قانون استخدام معلولان

بی‌اطلاعی وزیر از قانون استخدام معلولان

رویا بابایی خبرنگار حوزه معلولان

به افتخارات عبدالملکی، بی‌خبری از قانون استخدام‌ معلولان را نیز بیافزایید‌

ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که وزیر کار را در حال دستور دادن به یک نفر برای استخدام فردی دارای معلولیت از محل سهمیه ۳ درصدی قانون معلولان نشان می‌دهد‌.

شاید در نگاه اول برخی این اقدام وزیر را به حساب تعهد و دلسوزی‌‌اش بگذارند، اما واقعیت این نیست. این نمایش، گواه بزرگ فقدان اطلاعات کافی وزیر از مشکلات معلولان و قانون اجرا نشده آنان است.

کاش یک نفر وسط فیلمبرداری، عبدالملکی را کنار می‌کشید و قانون حمایت از حقوق معلولان را در گوشش نجوا می‌کرد‌ یا دست‌کم اشاره می‌کرد فلانی‌ وقتی‌ این قانون را نمی‌دانی وام‌ اشتباه از آن نگیر تا اندیشه‌‌ تهی از تدبیرت‌ برای معلولان، کمتر نمایان شود‌.

عبدالملکی در این تصاویر می‌خواهد با اشاره به قانون ۳ درصدی استخدام معلولان، تقاضای اشتغال یکی از معلولان، را در دم پاسخ گوید‌ تا علاوه بر اشراف خود بر قانون، آبرویی برای خود مرقوم کند‌. حال آنکه تکلیف باقی معلولان فاقد شغل چیست‌ به او چه؟ همه‌جا که دوربین نیست!

غافل از اینکه در گرماگرم آفرینش این صحنه بزک‌‌ کرده‌ی نمایشی حجم بزرگی از بی‌خبری و عدم تسلط به حوزه معلولان و بخش خصوصی را به نمایش گذاشته.

عبدالملکی در این ویدئو با انگشتانش عدد۳ را به صاحب کارخانه‌ای نشان می‌دهد و می‌گوید: اقای … شما سه درصد از نیروهایتان‌ را باید از معلولان بگیرید برادر.در حالیکه اگر فیلمنامه را حتی سرسری هم مطالعه کرده بود باید می‌دانست که این قانون تنها بر بخش دولتی دلالت‌ دارد؛ همانجایی که مدیریت و رایزنی‌های شخص او می‌تواند استخدام معلولان را عملیاتی کرده و رسمیت ببخشد‌ وگرنه بخش خصوصی در مقابل این قانون تکلیفی‌ ندارد‌.

گذشته از این، عبدالملکی با این اقدام نشان داد در جایگاه وزیر کار، حتی درک درستی از بخش خصوصی و تفاوت آن با بخش دولتی ندارد‌.

او در مقام‌ وزیر نمی‌داند تعداد زیادی از قوانین بخش دولتی در بخش خصوصی شمول اجرا ندارد و دولت بنا به دلایل بی‌شماری قادر به تحمیل این قوانین به بخش خصوصی نبوده و بخش خصوصی نیز مجبور به تمکین از قوانین حاکم بر بخش دولتی نیست‌.

او در اشراف به واضح‌ترین قوانین، این‌چنین ناآگاه است و از فرط خودبزرگ‌پنداری حتی بر بنگاه‌های غیردولتی نیز احساس تحکم و ریاست می‌کند، بااین حال وزیر کار و رفاه اجتماعی است‌ و احتمالا گره از امور معلولان نیز خواهد گشود! چشم همه ما روشن!

راستی جناب وزیر از برخورد با دستگاه‌های اجرا نکننده قانون معلولان چه خبر؟از صندوق فرصتهای شغلی معلولان چه خبر؟از شیوه‌نامه تبعیض‌آمیز اورژانس اجتماعی و بانک رفاه در خصوص محروم کردن معلولان از استخدام و اشتغال چه خبر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: