سازمان سنجش عمدا داوطلبان معلول را در آزمون استخدامی مردود کرد!

سازمان سنجش در آزمون اخیر آموزش و پرورش سهمیه 3 درصدی استخدام معلولان را اعمال نکرده است.

مریم.کاف با معلولیت شنوایی از سیستان و بلوچستان میگوید: سازمان سنجش موظف است در کارنامه شرکت‌کنندگان آزمون استخدامی، جدول نمرات کسب شده و نمره حد نصاب را ارائه ‌دهد تا داوطلبان از نمره دریافتی خود و نمره موردنیاز برای قبولی مطلع باشند اما این شاخص امسال از کارنامه داوطلبان معلول حذف شده است.

وی ادامه می‌دهد: با پرس‌وجو و مراجعه به آموزش و پرورش متوجه شدیم که این امر به دلیل عدم شرکت سایر معلولان در شهر یا رشته مربوطه بوده و چون سازمان سنجش به دلیل عدم وجود رقبای دارای معلولیت، نتوانسته مبنایی برای تعیین نمره قبولی معلولان بیابد، بنابراین همان تعداد اندک معلولان شرکت‌کننده را نیز مردود اعلام کرده است.

این دختر 24ساله زاهدانی تأکید می‌کند: طبق لیست آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، رشته من هیچ داوطلب معلولی جز من نداشته و من به دلیل نبود نمره رقابتی و عدم احتساب حداقل نمره و به ناحق مردود شده‌ام.

مریم با بیان این مطلب که این اتفاق برای 7 نفر دیگر از معلولین در شهرهای مختلف افتاده، بیان می‌کند: در واقع سازمان سنجش معلولین را با کل داوطلبان‌ سنجیده‌ و در نبود رقبای معلول آنان را مردود خوانده درحالیکه هیچ رقیب معلولی برای تعیین نمره حدنصاب وجود نداشته است.‌

مریم اذعان می‌کند: سازمان سنجش حق ما را تضییح کرده و حالا پاسخگو نیست. سایت سنجش در پاسخ به اعتراضمان یک متن پیش‌فرض ارسال و سیستم تلفن گویا فقط عبارت «شما حدنصاب نیاوردید» را تکرارمیکند درحالیکه ماحق داریم نمره وعلت مردوی‌مان را بدانیم.

وی می‌گوید: بهزیستی هم حمایتمان نمی‌کند بنابراین تنها راه، شکایت به دیوان عالی است.

برخورد با استخدام معلولان غیرشفاف است

علیرضا.میم با معلولیت کم‌بینایی از خراسان رضوی از عدم اعمال سهمیه 3درصد استخدام معلولان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش ابراز ناراحتی کرده و می‌گوید: سنجش معلولان با سهمیه آزاد عین بی‌عدالتی است.

وی با بیان اینکه نحوه برخورد با استخدام معلولین در همه آزمون‌ها غیرشفاف است، می‌افزاید: در کارنامه سال گذشته‌ام نوشته‌اند سهمیه با حد نصاب 3درصد معلولین محاسبه شده اما امسال این شاخص حذف شده و همه داوطلبان معلول رد شده‌اند.

لازم به توضیح است در رشته‌های بدون سهمیه، ۳برابر ظرفیت و در رشته‌های دارای سهمیه، ‌۲برابر ظرفیت موجود، افراد را دعوت به مصاحبه می‌کنند. صاحب بالاترین نمره به مصاحبه دعوت می‌شود و 40 درصد از نمره عمومی و60 درصد از نمره تخصصی او، مبنای تعیین حدنصاب آن رشته و تعداد نفرات لازم برای مصاحبه می‌شود اما زمانی که فقط یک نفر در آزمون شرکت کرده باشد، این فرد بدون در نظر گرفتن هر نمره‌ای، قبول و دعوت به مصاحبه می‌شود و حداقل نمره نهایی نیز در کارنامه‌‌ او‌ درج می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: