تجمع اعتراضی نسبت به حذف نامحسوس آموزش استثنایی‌

تجمع اعتراضی نسبت به حذف نامحسوس آموزش استثنایی‌

رویا بابایی خبرنگار حوزه معلولان

یک دبیر باسابقه آموزش و پرورش استثنایی از دست‌های پشت پرده برای تضعیف آموزش استثنایی خبر داد و گفت: به دنبال این اقدام با والدین دانش‌آموزان استثنایی درصدد اعتراض و تجمع مقابل سازمان آموزش و پرورش استثنایی هستیم.

فاطمه‌ ظرافت‌انگیز گفت: ما روز یکشنبه مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع می‌کنیم و پس از آن ظرف سه روز از این دستگاه در خصوص تعیین تکلیف آموزش استثتنایی پاسخ می‌خواهیم.

به گفته ظرافت‌انگیز هفته آینده آموزش و پرورش، شهرداری و تاکسیرانی طی جلسه‌ای در خصوص نحوه سرویس‌دهی به مداس استثنایی تصمیم‌گیری خواهند کرد و خواست ما این است که تا روز چهارشنبه به ما جواب بدهند.

وی تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش چند وقتی است کمر به انحلال و تضعیف آموزش و پرورش استثنایی بسته و حتی در جلسه‌ تیرماه که همه‌ساله با مدیران آموزش و پرورش کل کشور برای هدف‌گذاری‌های سالانه برگزار می‌شود نیز نماینده سازمان استثنایی را نخواستند.

او با بیان اینکه حتی در تجمع اردیبهشت ماه نیز سازمان استثنایی حضور نداشت، گفت: این اقدامات با هدف قبلی صورت می‌گیرد و می‌خواهند دوباره آموزش استثنایی را به اندازه یک دفتر برنامه‌ریزی در اتاقی کوچک در دل ادارات آموزش و پرورش کوچک کنند.

ظرافت‌انگیز که خود معلولیت بینایی دارد، تأکید کرد: سرنوشت آموزش استثنایی برای من که با 29 سال سابقه تدریس در دو قدمی بازنشستگی هستم سود و زیانی ندارد اما چون مسئولان فعلی شناخت کافی از آموزش استثنایی ندارند و من از ضرورت آن مطلع و برای هزاران دانش‌آموز استثنایی نگرانم این تجمع را همراهی می‌کنم.

این معلم باسابقه ادامه داد: درحال‌حاضر روی مدرسه عبدالعظیم دست گذاشته‌ و می‌گویند ما به ۲۱ نفر از دانش‌آموزان ‌شما سرویس نمی‌دهیم و کلا سطح تهران را پوشش‌دهی نمی‌کنیم، در صورتیکه مدرسه ما در شهر تهران‌ یک ستون است و به نیاز اسلامشهر، جنوب تهران، منطقه ۱۶‌ و ۱۷ و… پاسخ می‌دهد.
به گفته ظرافت‌انگیز آموزش و پرورش می‌گوید دانش‌آموزان استثنایی بروند آموزش فراگیر ببینند اما آنها نمی‌دانند آموزش فراگیر با همه انواع معلولیت انطباق ندارد. مثلاً بچه‌های نابینا و بسیاری از دانش‌آموزان دارای مشکلات زمینه‌ای مانند اتیسم، بیش فعالی و… نمی‌توانند آموزش فراگیر ببینند. این نوع آموزش فقط برای برخی آن هم در زمینه تحصیلی ممکن است سودمند باشد وگرنه در بخش آموزش توانبخشی به‌هیچ عنوان جواب نمی‌دهد.

وی از انحلال قریب‌الوقوع دو کلاس از کلاس‌های مدرسه عبدالعظیم خبر داد و افزود: تضعیف آهسته آهسته رخ می‌دهد اگر امسال دو کلاس تعطیل شود سال آینده کل مدرسه و سالهای بعدی مدارس مشابه در سایر شهرها تعطیل خواهند شد.

این دبیر آمورش استثنایی همچنین با بیان این مطلب که دانش‌آموزان استثنایی در مدارس انواع آموزش‌های هنری، آشپزی و … می‌بینند و به جز زمینه تحصیلی یاد می‌گیرند چگونه با زندگی واقعی مواجه شوند، گفت: مسئولان فعلی آموزش و پرورش فکر معاش و زندگی دانش‌آموزان استثنایی را نکرده‌‌اند. ما شاگردان خصوصی داریم که از نظر تحصیلی زرنگ‌اند اما یک دستمال را نمی‌توانند تا کنند چون آموزش توانبخشی ندید‌ه‌اند.

گفتنی است هم‌اکنون حدود 150 هزار دانش‌آموز در مدارس استثنایی سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند و از این تعداد 138 هزار نفر تحت آموزش تلفیقی قرار دارند و طبق آمار آموزش موفقی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: