تجمع اعتراضی نابینایان مقابل سازمان بهزیستی کشور

تجمع اعتراضی مقابل سازمان بهزیستی کشور

روز گذشته جمعی از نابینایان و کم‌بینایان بزرگسال و کودک به همراه خانواده‌هایشان در اعتراض به واگذاری مرکز نابینایان خزانه(موقوفه) به بخش خصوصی، مقابل سازمان بهزیستی کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از مادرانی که با کودک نابینای خود در تجمع روز گذشته حضور داشت به کمپین گفت؛

مرکز نابینایان خزانه، یک مرکز فرهنگی، آموزشی، توانبخشی و مهارت‌آموزی در جنوب غربی تهران (محدوده آذری دو راهی قپان) است که با توجه به وسعت آن، دارای امکانات خوبی از جمله اتاق ضبط کتاب گویا، اتاق تاریک، اتاق رشد، گروه موسیقی، سرود، و بسیاری از امکانات ویژه دیگر است که علیرغم عدم رسیدگی به این مرکز، کلاس‌های مهارت آموزی و توانبخشی این مجموعه برای نابینایان و کم‌بینایان بسیار اثر بخش است و خانواده‌ها از فعالیت‌های مرکز بسیار راضی هستند. این مرکز با هدف توانبخشی،آموزش و مهارت‌آموزی نابینایان وقف شده است.

بر اساس شنیده‌ها، بهزیستی حکم تخلیه مرکز را صادر کرده و قرار است آن را به بخش خصوصی واگذار کند.

در صورت واگذاری به بخش خصوصی اولا کارمندان و مربیان بهزیستی که عملکردی مثبت دارند به مراکز دیگر بهزیستی منتقل خواهند شد و بخش خصوصی باید نیروهای جدید استخدام کند که نظارتی بر این استخدام‌ها وجود ندارد و بخش خصوصی برای کاهش هزینه‌ها از نیروهای غیرمتخصص و ارزان استفاده خواهد کرد. دوما مرکز خصوصی چون به فکر کسب درآمد است خدمات را پولی می‌کند و خانواده‌ها در اوضاع اقتصادی فعلی کشور قادر به پرداخت هزینه خدمات نخواهند بود و همین امر موجب خواهد شد تا فرزندانمان از خدمات دولتی و آموزش و توانبخشی باز بمانند. مضافا آن که تاکنون هیچ مورد خصوصی سازی چه در بهزیستی و حتی سایر حوزه‌های کشور موفق نبوده. در نهایت هم مرکز خصوصی به دلیل عدم استفاده خانواده‌ها تعطیل خواهد شد، مانند مرکز ابابصیر که یک مرکز مهارت‌آموزی و توانبخشی برای نابینایان بود(مقابل مرکز نابینایان خزانه) ابتدا به بخش خصوصی واگذار شد و اکنون تعطیل است. با مرکز عصای سپید هم همین کار را کردند.

دیروز جمعی از بزرگسالان و کودکان نابینا و کم‌بینا و والدین آنها که قبلا و یا در حال حاضر از خدمات این مرکز استفاده می‌کنند در اعتراض به خصوصی‌سازی مرکز خزانه، مقابل بهزیستی تجمع کردیم تا صدای مطالبات خود را به گوش مسئولان برسانیم. در ابتدا می‌خواستند ما را متفرق کنند اما ما مقاومت کردیم و گفتیم باید رئیس سازمان را ببینیم اما رئیس سازمان بهزیستی به خودش زحمت پایین آمدن از طبقه دهم را نداد و نیامد.

ما را به یک سالن در طبقه همکف بهزیستی راهنمایی کردند تا صحبت کنیم. رامین رضایی (سرپرست دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی) در سالن حاضر شد و ما انتقاداتمان را بیان کردیم و نوبت به آقای رضایی شد.

رضایی گفت بنده هم با اصل ۴۴ قانون اساسی(خصوصی‌سازی) مخالف هستم. حتی با واگذاری کتابخانه رودکی و مراکز دیگر هم مشکل داریم و می‌خواهیم آنها را از بخش خصوصی پس بگیریم. بعد ادامه داد که اصلا چه کسی به شما گفته این مرکز قرار است خصوصی بشود؟ قرار نیست این مرکز خصوصی بشود، شما را تحریک و پر کرده‌اند!

بعد از صحبت‌های رضایی، دوباره خانواده‌ها صحبت کردند و رضایی در ادامه صحبت‌هایش گفت،؛ یک روز بنده به مرکز سر زدم و دیدم خیلی خلوت است. با دکتر ریاضی( چشم‌ پزشک) صحبت کردم و ایشان گفت بخشی از این مرکز را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا مرکز پویا شود و ما هم کمک می‌کنیم و در قسمتهای دیگر شهر مراکز خصوصی ایجاد می‌کنیم و نیرو استخدام می‌کنیم!

صحبت‌های رضایی خیلی متناقض بود. در قسمت اول گفت اصلا قرار نیست مرکز خصوصی شود و در قسمت دوم گفت که با پیشنهاد دکتر ریاضی قرار است به بخش خصوصی واگذار شود! در قسمت سوم هم می‌گفت اگر به بخش خصوصی واگذار شود نگران هزینه‌ها نباشید بهزیستی تمام هزینه‌ها را پرداخت می‌کند!

این در حالی است که حکم تخلیه مرکز نابینایان خزانه ابلاغ شده و بعضی از کارمندان آن هم به مراکز دیگر منتقل شده‌اند. ضمن آن که بهزیستی هنوز کمک هزینه توانبخشی خیلی از خانواده‌ها را در طی این سالها نداده و یا بابت طرح ترافیک برای تردد خانواده نابینایان اقدامی نکرده و اصلا اگر قرار است تمام هزینه ها را بدهد، چرا به بخش خصوصی واگذار می‌کند؟ بهزیستی اگر پول دارد چرا خودش سر و سامانی به مرکز نمی‌دهد؟

وقتی ما انتقاد می‌کردیم که مرکز وقفی است و بهزیستی حق ندارد آن را به بخش خصوصی واگذار کند، رضایی با پوزخندهای تمسخرآمیز و قطع میکروفون‌، مانع حرف‌زدنمان می‌شد.

در نهایت هم چند خانواده درخواست عدم خصوصی شدن مرکز را به مسئولان دادند و متفرق شدیم.

اگر به مطالبه به حق ما پاسخ مثبت ندهند دوباره و هر چند بار که لازم باشد با تجمع مانع واگذاری مرکز نابینایان خواهیم شد.

کمترین انتظارمان از شبکه‌ها و انجمن‌های نابینایان و فعالان و کنشگران حقوق افراد دارای معلولیت این است که به موضوع ورود کنند تا با کمک و اتحاد همدیگر مانع واگذاری مرکز موقوفی خزانه به بخش خصوصی شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: