آموزش و پرورش، سهمیه ناچیز و ظلم به معلولان

آموزش و پرورش، سهمیه ناچیز و ظلم به معلولان

عبدالله مرادی | فعال حقوق افراد دارای معلولیت

مطابق ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق معلولان قرار بر این بود که در صورت عدم پذیرش فرد دارای معلولیت یا عدم وجود فرد متقاضی دارای معلولیت در شغل محل خاص، سهمیه معلولان در شغل‌محل خاص محفوظ بماند، اما متاسفانه دولتی که به اسم حمایت از محرومین بر سر کار آمده است، ضمن حذف سهمیه‌های خالی سالهای پیش، فقط سهمیه امسال را اعمال نموده است.سهمیه‌ای که متاسفانه طی سالهای اخیر به بهانه‌های مختلف از جمله نداشتن توانایی انجام کار (آن هم با وجود قبولی در سهمیه معلولان) و بصورت سلیقه‌ای و از طرف دیگر با شرط مبهم حد نصاب که در برخی شغل‌محلها بسیار بالا می‌باشد، از استخدام معلولان توانمند سر باز زده است.

فراتر از این ظلم، ظلم مضاعفی است که به بانوان معلول انجام شده است. متاسفانه مطالعه دفترچه استخدامی نشان می‌دهد که ۸۰ درصد استان‌ها حتی یک مورد خاص پذیرش زنان معلول را ندارند. اکثریت سهمیه‌ها فقط به جنسیت آقا اختصاص داده شده است یا اینکه هر دو جنسیت حق استفاده از سهمیه را دارند.

بدتر از همه این دردها، بهانه‌های بی‌شمار ادارات کل استانها جهت تخصیص همین سهمیه محدود است که هیچ قانون و ضابطه مشخصی وجود ندارد و هر اداره کل بصورت سلیقه‌ای اقدام به پذیرش یا حذف معلولان می‌نماید که می‌شود گفت عملا به معلولان شدید هیچ سهمیه‌ای اختصاص داده نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: