تعطیلی انجمن‌های معلولین در دستور کار بهزیستی تبریز

تعطیلی انجمن‌های معلولین در دستور کار بهزیستی تبریز/ لجبازی، سرپوش انفعال بهزیستی است‌

رویا بابایی خبرنگار حوزه معلولان

بهزیستی تبریز به دنبال تعطیلی سه انجمن فعال و قدیمی این استان در حوزه‌های نابینایان، ناشنوایان و جسمی و حرکتی است‌.

ماجرا از این قرار است که ۳۰ سال پیش ساختمانی از طرف بهزیستی در اختیار سه‌ انجمن نابینایان، ناشنوایان و جسمی‌ حرکتی تبریز قرار می‌گیرد تا آنها به فعالیت در حوزه معلولین بپردازند‌.

در ۳۰ سال گذشته این سه تشکل‌ به چند هزار معلول تبریزی خدمات اجتماعی و توانمندسازی ارائه داده و مهم‌تر از همه زمینه حضور معلولان در جامعه را فراهم می‌کنند‌.

حالا بهزیستی تبریز که مشخص نیست چه هدفی را در این استان دنبال می‌کند بازپس‌گیری ساختمان مذکور را با احتمال ایجاد ادعای مالکیت توسط تشکل‌های مذکور در دستور کار قرار داده است‌.

پاشازاده مسئول حقوقی بهزیستی تبریز در آستانه تعطیلات نوروز با ارائه شکایت کیفری از این تشکل‌‌‌ها موجب‌ بازداشت روسای هر سه تشکل شد و هر سه نفر هم‌اکنون به قید وثیقه آزاد هستند

این در حالی‌ است که هیچکدام از این تشکل‌ها نه ادعایی بر مالکیت ساختمان‌ مذکور دارند و نه مدارک و مستنداتی دال بر چنین ادعایی وجود دارد. علاوه بر این، انجمن‌ها بازوان نظارتی بر فعالیت بهزیستی هستند و این سازمان حق تعطیلی فعالیت آنان را ندارد‌.

اخیرأ نماینده مردم تبریز در مجلس در پی مکاتبه انجمن نابینایان و شرح ماجرا، ضمن مکاتبه با رئیس سازمان بهزیستی کشور از او بابت این اقدام انتقاد کرده و خواستار توقف پیگیری‌ در این زمینه شده تا خدمت‌‌دهی به معلولان از طریق این سه تشکل‌ها ادامه یابد‌.

بااین‌حال بهزيستی تبریز کماکان پیگیری حقوقی خود را متوقف نکرده و تعطیلی هر سه مرکز مذکور را در دستور کار خود دارد‌.

گویا سازمان بهزیستی تمام کارهای بر زمین مانده خود را رها کرده‌ تا‌ عزم خود را بر بازپس‌گیری ساختمانی که محل فعالیت عام‌المنفعه به سه گروه‌ بزرگ از معلولان است جزم‌ کند و با خاموشی مراکز فعال، سرپوشی بر انفعال خود بگذارد‌.

پیشنهاد می‌شود دولت و مجلس کلیه‌ وظایف‌ خود را زمین بگذارند و به پیگیری تخلف‌ها و اهمال‌کاری‌هایی که زیر سایه قادری‌ در حال شکل‌گیری است، بپردازند تا تفکر مخرب‌ وی در جهت‌ آسیب به مددجویان و بی‌مسئولیتی در قبال آنها بیش از این برای کشور هزینه ایحاد نکند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: