انواع معلولیت.١٨.نقایص شنیداری

نقیصه های شنیداری

گوش ظاهری فریبنده دارد. چون فقط شکل خارجی آن قابل زوئیت است. هیچ چیز در ظاهر فرد ناشنوا تغییر نمی کند. لاله گوش فرد ناشنوا مشابه گوش بقیه است. گوش وضعیتی آسیب پذیرتر از چشم دارد به طور کلی می توان گفت عوامل اختلال در شنیدن را به سه دسته تقسیم کرد. دسته اول عوامل مربوط به گوش خارجی و میانی که با توجه به نقشی که این دو بخش در انتقال صدا دارند به مجموعه اختلاللات این دو بخش از گوش آسیب انتقالی گفته می شود. دسته دوم مربوط به آسیب های گوش داخلی است که به آسیب های حسی- عصبی موسوم است و دسته سوم اختلالات نیز مربوط به آمیخته ای از این دو اختلال.

نیازمندی های توانبخشی فردی که از ابتدای طفولیت ناشنواست.

– تشخیص زودرس و به موقع

– وجود جوی آرام و دیر عطووفت

– آموزش خانواده

برنامه شنیداری برای کودک ناشنوا

آموزش شیوه ارتباط

گفتار خوانی

گفتار خوانی که گاه به خطالب خوانی گفته می شود هنری است که در طی آن کودک ناشنوا می آموزد تا از طریق نگاه دقیق به چهره و لب و دهان فرد سخنگو پی به گفتار او ببرد. ساده ترین آن وقتی است که ما صدای تلویزیون را کاملا بسته و با دقت در صورت، لب و دهان گوینده اخبار بخوانیم و به گفته های او پی ببریم.

– زبان اشاره: انتقال مطلب از طریق شکل دهی به دستها را زبان اشاره می گویند . در این زبان کوشش می گردد که حتی الامکان اشارات دستی با استفاده از شیوه های طبیعی و پا نزدیک به طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: