انواع معلولیت.١٩.بیماریهای روانی

                    بیماریهای روانی

در بیماری های روانی درست عمل نکردن مغز موجب می شود تا در ذهن فرد بین واقعیت و خیال فاصله ایجاد شود که این فاصله خود موجب اختلال در قوه قضاوت فرد می گردد. به نحوی که شخصیت و وضعیت خلقی فرد گاه غیر قابل کنترل و در مواردی غیر قابل پیش بینی می گردد.

اختلالات یادگیری: به مواردی اطلاق می شود که فرد علیرغم آنکه از لحاظ هوش عمومی ممکن است مشکلی نداشته باشد و در بخش های کوچکی از مغز دچار اشکال بوده یا به عبارتی دچار آسیب مغزی حداقل (M.B.D) بوده و به همین جهت در یادگیری نسبت به زمینه های خاص دچار مشکل است. از آنجا که مشخصه بارز بعضی از این اختلال حالت ناآرامی و عدم تمرکز در ذهن است بعضی از متخصصان به آن اختلال پیش فعالی همراه با کمبود توجه و نقص در توجه (ADHD) نیز اطلاق می شود. (داورمنش، عباس. براتی سده، فریده 1385).

آشنایی با بعضی اختلالات شایع

اکنون در مورد بعضی از اختلالاتی که ممکن است مشکلات ذهنی یکی از علایم آنها باشد، توضیح مختصری می دهیم.

سندرم دان

علت ایجاد سندرم دان اختلال ژنتیکی کروموزومی است و آمار نشان می دهد که درصد زیادی از کودکان کم توان ذهنی را تشکیل می دهند. افراد مبتلا به سندرم دان که به آنها منگول نیز گفته می شود، معمولا جهره و ظاهر مشخصی دارند، چشمان مغولی شکل، زبان بزرگ،قد کوتاه، موهای لخت و نرم و بعضی از آنها عضلانی شل و تعادلی ضعیف دارند. درجات مختلفی از مشکلات ذهنی در آنها دیده می شود ولی اکثر آنها در سطح آموزش پذیر و تربیت پذیر هستند و در صد بسیار کمی از آنها قادرند در مدارس عادی نیز تحصیل کنند.

تاخیر در حرکت وگفتار، مشکل در یادگیری مفاهیم و حافظه ضعیف از مهمترین مشکلات آنهاست ولی از نظر ارتباطی و رفتاری کمتر مشکل دارند، کودکان حساس و مهربانی هستندو اگر از سنین پایین یعنی حدود دو سالگی برنامه توانبخشی آنها شروع شود،مهارت های زیادی را می توانند، بیاموزند و در فعالیت های روزمره زندگی مستقل و برای رفتن به مدارس استثنایی آماده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: